Po naszej publikacji dotyczącej problemów związanych z refundacją leczenia kanałowego zębów, otrzymaliśmy odpowiedź rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. Jak się okazuje, Fundusz refunduje leczenie kanałowe zębów ale tych z jednym kanałem.
Jak pisze nasza Czytelniczka, już jakiś czas temu zapisała się na wizytę w jednym z gabinetów stomatologicznych w Elblągu. Jak twierdzi, wizyta nie była prywatna, ale refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Swoje odczekałam. Na szczęście ząb mnie nie bolał. Kiedy zjawiłam się w gabinecie, pani doktor po obejrzeniu zęba, orzekła, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Zapytała czy leczymy, czy ma zęba wyrwać. Kiedy stwierdziłam, że leczymy, oświadczyła, że tego nie pokrywa NFZ i potrzebna będzie opłata – 75 zł. Natomiast usunięcie zęba jest darmowe. Co miałam zrobić – zgodziłam się na leczenie. Jednak czy faktycznie leczenie kanałowe zęba nie jest pokrywane z Funduszu? – pyta nasza Czytelniczka.
Jak informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowa NFZ w Olsztynie, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wszystkie świadczenia zdrowotne w oparciu o koszyk świadczeń gwarantowanych Ministra Zdrowia. To Ministerstwo Zdrowia ustala świadczenia bezpłatne pozyskiwane przez pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Fundusz je tylko finansuje w oparciu o obowiązujące przepisy.
Leczenie stomatologiczne regulują następujące przepisy: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 12 stycznia 2011 r. zmieniające rządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.
- Gwarantowane leczenie kanałowe (tzw. endodoncja) obejmuje leczenie zębów z 1 kanałem – informuje Magdalena Mil.