najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Siostra Mariana Sawicza oburzona wyrokiem sądu ws. ofiar Grudnia 70
2013-04-20 10:30 100%

Siostra Mariana Sawicza oburzona wyrokiem sądu ws. ofiar Grudnia 70

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

45 osób, w tym elblążanin Marian Sawicz, zostało zabitych podczas wydarzeń Grudnia 70. Wczoraj, po 17 latach od rozpoczęcia procesu zapadł wyrok uniewinniający ówczesnego wicepremiera – Stanisława Kociołka. Rodziny poszkodowanych są zbulwersowane decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie. O utrudnianiu śledztwa, marginalizowaniu sprawy przez władzę i rozczarowaniu wyrokiem rozmawialiśmy z siostrą zamordowanego Mariana Sawicza – Hanną Haufą.

-Jeszcze raz ponawiam stoczniowcy adresowane do was wezwanie. Przystąpcie do normalnej pracy. Za te słowa Stanisław Kociołek został rozgrzeszony. Sąd orzekł, że wicepremier nie wiedział o blokowaniu zakładów pracy, w związku z czym nie istnieje ciąg przyczynowo skutkowy związany z śmiercią robotników w 1970.

Skazani zostali za to dowódcy kierujący jednostkami tłumiącymi protesty: Mirosław W. i Bolesław F. na karę dwóch lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na cztery.

To co najbardziej zaskakuje to fakt, że nikt nie poniósł odpowiedzialności politycznej za masakrę na Wybrzeżu, a Wojciech Jaruzelski został wyłączony z procesu z uwagi na stan zdrowia.

Jak twierdzi Hanna Haufa, siostra zabitego Mariana Sawicza, taki obrót sprawy to zaśmianie się w twarz rodzinom ofiar.

- Jestem rozgoryczona wyrokiem sądu. Od wydarzeń grudniowych minęły 43 lata i nadal pozostaje wiele niejasności. Władza chętnie posługuje się symboliczną demagogią w tej sprawie, natomiast brak tu rzetelnej oceny faktów. Mój brat został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasług. Czy zmienia to coś lub jest to honorem, skoro winni wciąż nie tylko nie ponieśli konsekwencji, ale i zostali uniewinnieni? Wielokrotnie obiecywano mi, pomoc w ustaleniu kto jest odpowiedzialny za śmierć mego brata. Słyszałam już opinie, że winni są ludzie, dlatego, że wyszli na ulice. To absurd. Kiedy w lutym 2006 roku otrzymałam anonimowy list z nazwiskiem zabójcy Mariana, zwróciłam się do premiera z prośbą o sprawdzenie tej informacji. W niedługim czasie po tym, dostałam wiadomość z Ministerstwa Sprawiedliwości, że sprawa się przedawniła. Autor listu ujawnił, że zabójcą jest milicjant w stopniu kaprala, szybko został chorążym, następnie pełnił funkcję sekretarza partii. Znany jest też świadek zastrzelenia mojego brata - Romuald Michałowski. Mimo to sprawa śmierci mojego brata nie jest wyjaśniona. Dziś pozostaje mi tylko nadzieja, że sprawiedliwości stanie się za dość. Chciałabym choć raz zasnąć z myślą, że kara za te okrutne i bezsensowne zabójstwa niewinnych ludzi zostanie wymierzona – mówi Hanna Haufa.

Wyrok ws. ofiar Grudnia 70 jest nieprawomocny. Prokurator Bogdan Szegda zapowiedział złożenie apelacji.

oceń wątek 18 0 zgłoś do moderacji
2013-04-20 13:13 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ARGO
GDYBY HITLER JESZCZE ŻYŁ TO W POLSCE DOSTAŁBY DWA LATA W ZAWIESZENIU
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-04-20 14:19 33%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
co ty - rok za pobicie coś koło 5 000 000 ofiar i 3 za szerzenie nienawiści na tle rasowym,,,
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-04-20 13:20 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
http://www.facebook.com/groups/427052887347992/?fref=ts
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-04-20 15:20 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez kara
sprawiedliwości nie stanie się zadość. nie u nas
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-04-20 15:39 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez boss
Dajcie ludzie spokój w jakim my kraju żyjemy??? Przykład: żonie prezesa Amber Gold za kradziez 600mln zl grozi 3lata wiezienia, a dzieciakom, ktore dla zabawy ukradły atrape loda grozi 5 lat... nasz system prawny sam zacheca do zlodziejstwa
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-04-20 17:57 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Twój nick
ja jestem oburzony 4 milionami rzeczywistych bezrobotnych w Polsce i wszyscy mają to w d.... łącznie z sądami.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-04-20 20:49 50%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez ziaziulek
Mamy politykę jaką mamy , ale przypominam , że sami wybraliśmy ludzi , którzy rządzą tym krajem . To smutne kiedy człowiek umiera za to , że walczył o swoje , lepsze życie, na które pracował w pocie czoła , aby zapewnić dobrobyt sobie i przede wszystkim swojej rodzinie. Chociaż z drugiej strony demonstranci , którzy agresywnym zachowaniem (podpalaniem , niszczeniem dobra publicznego itp.) zagrażali życiu innych obywateli musieli zostać jakoś powstrzymani . Ci ludzie przegrali swoje życie i ktoś musi za to odpowiedzieć . Choć uważam , że wina zawsze leży po dwóch stronach.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-04-21 15:44 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez marta
jest napisane, że wyrok jest nieprawomocny, wiec czekamy na dalszy rozwój
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.