najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2014-11-25 14:30 100%

Skwer w Parku im. R. Traugutta nosi już nazwisko L. Zamenhofa

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

W Elblągu mamy nowy skwer. Może nie całkiem nowy, ale w końcu nie bezimienny tylko nazwany imieniem twórcy esperanto - Ludwika Zamenhofa. Nazwa jest już umieszczona w parku im. R. Traugutta w pobliżu nowo budowanej cerkwi greckokatolickiej.


Obecnie trwają wydarzenia związane z rocznicą powstania języka esperanto m.in. warsztaty, na które wciąż można się jeszcze zapisać. - Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o nadanie nazwy temu skwerowi – mówi Edward Kozyra przew. Polskiego Stowarzyszenia Europa Demokracja Esperanto w Malborku. - Udało się to w ostatni poniedziałek 25 listopada ok. godz. 13. Przed laty środowisko elbląskich esperantystów było liczniejsze i dużo bardziej prężne. Teraz wiele osób odeszło i pozostały przeważnie osoby starsze. Myślę, że nazwanie skweru imieniem L. Zamehofa przyczyni się do popularyzacji jego osiągnięć i biografii oraz samego „języka świata”.


W poniedziałek przy okazji inauguracji dni esperanto w Elblągu, grupka miłośników tego  języka, spotkała się w Parku im. R. Traugutta, uświetniając nadanie nazwy skwerowi.


Zapytaliśmy jednego z przechodzących tamtędy mieszkańców, czy podoba mu się ta nazwa. - Pracuję za granicą i będę tu jeszcze parę dni... i nie zauważyłem, by pojawił się nowy patron skweru – stwierdził pan Włodzimierz. - O..., to bardzo ciekawa inicjatywa. Tylko, że zupełnie nie wiem, kim był Ludwik Zamenhof... Ale to bardzo dobrze, że ktoś wpadł na taki pomysł. Kolejna napotkana osoba też nie wiedziała, kim był patron skweru.

Już wyjaśniamy. Ludwik Zamenhof (1859-1917) był polskim lekarzem, żydowskiego pochodzenia, pochodzącym z Białegstoku. Od dziecka bardziej niż medycyną interesował się tym, jak łączyć zwaśnione narody i kultury, dlatego już wtedy tworzył zeszyty z pomysłami na nowy język. Białystok był wówczas miastem wielokulturowym, gdzie mieszkańcy porozumiewali się trzema językami: polskim, rosyjskim i jidysz. Ludwik Zamenhof mówił w tych językach. Już w czasie nauki w warszawskim gimnazjum, Zamenhof stworzył pierwszą prymitywną wersję swojego języka – Lingwe Uniwersala (1878).

 

W ciągu kilku lat opracował jego trzy kolejne wersje. Unikając błędnych założeń wcześniejszych projektów i opierając się na gruntownej znajomości wielu języków narodowych. W 1885 r. Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie. W 1905 r. we francuskim mieście Boulogne-sur-Mer miał miejsce pierwszy Światowy Kongres Esperanto, gdzie podpisano deklarację dotyczącą esperantyzmu. Esperantystą byli m.in. Julian Tuwim, Bronisław Geremek, Joseph J. Thomson (odkrywca elektronu).

Przed pierwszą wojną światową język esperanto zaistniał na jakiś czas w Japonii i Chinach. Do dziś jest bardzo popularny w tym pierwszym kraju. Być może rzeczywiście należałoby bardziej spopularyzować w Elblągu esperanto i samą postać jego twórcy? Aż się prosi, by w cieplejsze dni zorganizować tam festyn rodzinny lub osiedlowy.

Osoby, które chcą zapoznać się z postacią L. Zamenhofa mogą przyjść dziś do Ratusza Staromiejskiego o godz. 17.00, by posłuchać monodramu „Doktor Esperanto” o życiu obecnego patrona urokliwego skweru w parku im. R. Traugutta.

oceń wątek 13 0 zgłoś do moderacji
2014-11-25 21:41 83%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Eduardo
Zapraszamy na kurs esperanta, najłatwiejszego języka świata w dniach: 26, 27 listopada oraz 2 i 3 grudnia do Ratusza Staromiejskiego (na Starówce, przy Katedrze) w sali konferencyjnej - obok sali wystawowej gdzie aktualnie jest prezentowan Senacka Wystawa Esperancka z bogatym księgozbiorem i licznymi eksponatami: m.in. medale i monety srebrne wydane przez Mennicę Państową a poświęcone twórcy esperanta Ludwikowi Zamenhofowi.
odpowiedz oceń post 10 2 zgłoś do moderacji
2014-11-25 22:14 83%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez don
To miejsce bardzo ciekawe dawno potrzebowali jakiejś promocji. Przydałyby się tam wiosna jakieś nasadzenianią: kwiaty iglaki, nowy bruk zamiast tego asfaltu... Popieram
oceń post 10 2 zgłoś do moderacji
2014-11-26 00:46 85%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Kresowiak
Serdecznie pozdrawiam Elblążan nieświadomych faktu faktu, że w końcu ubiegłego m-ca, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani prof. Małgorzata Omielińska podpisała historyczny dokument o wpisaniu języka esperanto na listę niematerialnego dziedzictwa kultury polskiej.
Temu językowi, jego Twórcy - Ludwikowi Zamenhofowi oraz historii Światowego Ruchu Esperanckiego, poświęcona jest unikalna senacka wystawa esperancka eksponowana w miejscowym Ratuszu Staromiejskim. To trzeba zobaczyć, a nawet zapisać się na pięciodniowy kurs informacyjny o esperancie - najłatwiejszym języku świata - pozdrawiam - weteran, kombatant i Wołyniak.
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
2014-11-26 07:39 8%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez wielbiciel Elbinga
Czosnek tak,Schichau nie.BK.
odpowiedz oceń post 1 11 zgłoś do moderacji
2014-11-27 07:42 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez polakko
Chciałbyś taka fabrykę sziszaua, nie?? Nasze grupki na stołkach takie fabryki potrafią tylko zamykać vide fabryka fiata, poloneza, stocznie, kopalnie... Niestety my potrafimy jedynie takie dobro sprzedać albo popsuć...
oceń post 0 8 zgłoś do moderacji
2014-11-26 09:33 85%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Eduardo
Z szacunku dla Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego która podpisła ten historyczny dokument o wpisaniu języka esperanto i kultury esperanckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kultury polskiej prostuję literówkę w komentarzu Kresowiaka, winno być: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska.
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.