najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-10-05 08:00 100%

Sposób na śmieci? Pojawiają się podziemne kosze na odpady

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

W miastach pojawiają się alternatywne systemy gromadzenia odpadów komunalnych – samorządy inwestują w podziemne pojemniki na odpady. Urząd Miejski w Gdańsku już w latach 2006-2009 zainstalował podziemne zbiorniki na śmieci. Czy takie rozwiązanie mogłoby się przyjąć w Elblągu?

- Jedyny element pojemnika, który jest widoczny dla użytkownika to kiosk wrzutowy z okalającą go podłogą umieszczony na górze kontenera. Sam zbiornik na odpady umieszczony jest pod ziemią – tłumaczy Mieczysław Kurdziel, Kierownik Działu Eksploatacji Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych SZB.

- Pojemność zainstalowanych kontenerów wynosi 3 m kw. Budowane były w grupach po 3 lub 5 w jednej lokalizacji z różnym przeznaczeniem: odpady bytowe suche lub mokre, plastiki, papier lub szkło - dodaje.

Budowa podziemnych pojemników nie jest skomplikowana. Podziemne śmietniki składają się ze stalowego kontenera, który jest umieszczony w prefabrykowanym żelbetowym silosie. Kontener wraz z kioskiem wrzutowym i podłogą dookoła niego wyciągany jest z silosu i opróżniany przy pomocy samochodu wyposażonego w wysięgnik. Urząd Miejski w Gdańsku ocenia ten system pozytywnie.

- System zbiórki odpadów przy pomocy podziemnych pojemników minimalizuje koszty eksploatacyjne i ogranicza do minimum powierzchnie zajmowaną przez pojemniki – mówi Mieczysław Kurdziel. - Przy zachowaniu dyscypliny mieszkańców jest systemem bardzo estetycznym, możliwym do stosowania w centrach miast nawet w najbardziej reprezentacyjnych miejscach - dodaje.

Jednak, jak podkreśla, ze względu na wysokie koszty budowy i brak środków na ten cel w najbliższym czasie Urząd Miejski nie planuje zainstalowania kolejnych tego typu urządzeń.

Podziemne pojemniki na odpady komunalne powstaną również w Toruniu na obszarze starówki.

- Zakończyliśmy konsultacje społeczne lokalizacji podziemnych pojemników na odpady. Zamontujemy ich 13. W 2014 roku powstaną pierwsze 3 pojemniki, budowę wszystkich 13 planujemy zakończyć w 2017 roku – informuje Magdalena Krzyżanowska, z biura prasowego Urzędzie Miasta w Toruniu. - Pojemniki tego typu doskonale sprawdzają się w miejscach charakteryzujących się zabytkową architekturą, w którą znacznie lepiej wtapiają się niewielkie kioski wrzutowe oraz tam, gdzie – z powodu zwartej zabudowy – nie ma dostatecznie dużo przestrzeni, aby postawić kontenery – dodaje.

Urząd Miasta w Toruniu zakłada dwa rodzaje mechanizmów wydobycia odpadów z podziemi. Pierwszy związany jest z wykorzystaniem zespolonego z pojazdem ciężarowym podnośnika do podnoszenia pojemnika z komory podziemnej i wysypania odpadów na skrzynię pojazdu.

- Drugą możliwością jest hydrauliczne podnoszenie komory podziemnej, mieszczącej mobilne pojemniki na odpady, które opróżniane są przez typowe „śmieciarki” przewożące i prasujące odpady - tłumaczy Magdalena Krzyżanowska. Według Magdaleny Krzyżanowskiej podziemne pojemniki na odpady to duża konkurencja dla mało estetycznych tradycyjnych śmietników. - Ułatwiają segregację odpadów i usprawniają oczyszczanie miasta. Są bezpieczne, proste w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości - wylicza Krzyżanowska.

Urząd Miasta w Toruniu zwraca uwagę również uwagę na kwestie sanitarne.

– Podziemne pojemniki na odpady są też idealnym rozwiązaniem w walce z insektami oraz gryzoniami i nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto pojemniki są odpowiednio zabezpieczone, aby nie czuć było z nich uciążliwych zapachów – zauważa Krzyżanowska. - Dzięki stałej temperaturze ziemi wynoszącej od 10 do 15 st. C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich – dodaje.

Podziemny system zmniejsza także hałasy związanych np. ze zbiórką szkła. Szczelne komory pojemników wykluczają możliwość przeniknięcia ewentualnych odcieków do gruntu.

Również Urząd Miasta w Rzeszowie w 2010 r. zainstalował podziemne pojemniki na śmieci.

- Obecnie jest ich trzy. Kilka podobnych pojemników wybudowały spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. Według niego podziemne pojemniki na śmieci spełniają swoją funkcję - Przede wszystkim ze względów estetycznych i higienicznych. - Na razie nie ma decyzji, czy miasto będzie ich budować więcej – informuje Chłodnicki.

oceń wątek 5 0 zgłoś do moderacji
2013-10-05 14:02 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez jartek
"Pojemność zainstalowanych kontenerów wynosi 3 m kw." Chyba 3 metry SZEŚCIENNE...
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-10-05 18:24 50%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez banan
Na Modrzewinie, przy EPT juz sa takie...
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
redruM
2013-10-05 20:47 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez redruM
Czemu służy taki artykuł? chyba tylko lobbowani pod firmę, montującą tego typu sprzęt. Tak a my jesteśmy bardzo bogatym miastem.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-10-05 20:53 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Maximus Segregatus
Wkleić do google.pl hasło "mistrzowie z NAKŁA" aby sie dowiedzieć na czym polega "rewolucja śmieciowa"...
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
NoName
2013-10-05 21:00 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Na Modrzewinie i za kanałem widziałem takie coś
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-10-05 22:18 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez zibi
mi się podoba
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.