najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Starostwo wydało zgodę, w Janowie wybudują elektrownię
2015-03-03 12:39 91%

Starostwo wydało zgodę, w Janowie wybudują elektrownię

rozpoczęty ponad rok temu przez Michał Libuda

Kilka lat temu mieszkańcy Janowa protestowali przeciwko budowie na terenie wsi, znajdującej się w gminie Elbląg, elektrowni wiatrowych. Jedna z nich miała być największa i górować nad okolicą. Starostwo Powiatowe w Elblągu wydało zezwolenie na budowę wiatraka, o wysokości około 145 metrów.

- Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 10 – ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), informuję, że w dniu 07.01.2015 r. Starosta Elbląski Firmie ENERTOP Sp. z o. o. Spółka komandytowa zs przy ul. Wąwozowej 32 lok. U-9, 02-796 Warszawa, wydał decyzję o pozwoleniu na budowę elektrowni wiatrowej Janowo VESTAS V52, z lokalizacją na działce nr 57, obręb Janowo, gmina Elbląg – czytamy w oświadczeniu tego Starostwa.

Wybudowana elektrownia wiatrowa wydaje się, że będzie najwyższym miejscowym obiektem. - Planowane przedsięwzięcie polega na budowie generatora wiatrowego posadowionego na wieży o konstrukcji stalowej, rurowej i wysokości do 145 m n.p.t. w gminie Elbląg na działce nr 192/1 w obrębie ewidencyjnym Janowo – wyjaśnia specjalna Karta Informacyjna Przedsięwzięcia. To wysokość obliczona razem z płatami od śmigła, których średnica to 90 m. - Elektrownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonej na wieży. Najważniejszą częścią elektrowni wiatrowej jest wirnik, w którym dokonuje się zamiana energii wiatru na energię mechaniczną. Osadzony jest on na wale wolnoobrotowym.

- Wirnik elektrowni posiada trzy łopaty wykonane ze wzmocnionego poliestrem włókna szklanego. Każda łopata składa się z dwóch powłok przymocowanych do belki nośnej. Wirnik obraca się z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Prędkość ta zostaje następnie zwiększona przez przekładnię do 1500 obrotów na minutę.

oceń wątek 10 1 zgłoś do moderacji
2015-03-03 14:25 30%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez kasaki
Wyrazy współczucia dla Janowa.
odpowiedz oceń post 6 14 zgłoś do moderacji
Gifas
2015-03-04 20:17 60%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
co ty gadasz ;d jeden facet sam z radoscia zabral wierzby wyciete dla swoich koz a drugi z checia pomaga swoim sprzetem rolniczym w budowie tego wiatraka:D (2 domki w najblizszej okolicy tego wiatraka). Zreszta szum lopatek elektrowni wiatrowej mozna uslyszec +- z 300-400metrow, dalej cicho >.> ekoterrorysci zasrani ;d
oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2015-03-05 16:10 40%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez k
zobaczymy jak będzie z tą radością np. dwa lata od rozpoczęcia pracy wiatraka :D Oh wait... umowy na 30 lat? Chociaż faktycznie ludzie często skupiają się tylko na na tym, co mają w swojej zagrodzie, co za płotem, to nieważne. Nie znam tych zasranych ekoterrorystów, którzy cię prześladują. Jednak ignoranci już nie wzbudzają we mnie litości. Nie widzą błędów logicznych w tym, co mówią, potem mają to, czego chcieli. P.S. wiatraki nie pracują gdy nie wieje, więc elektrownie są potrzebne nie dlatego, aby odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie energetyczne, tylko po to, aby utrzymać stałość dostaw energii. Efekt: muszą pracować stale. Choćby stanęło milion wiatraków, będą naparzać. Teraz zadaj sobie pytanie: po co wiatraki w kraju, w którym wiatry są mizerne? W regionie, w którym największym niewykorzystanym(!) kapitałem jest krajobraz? I tak dalej.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-03-03 14:49 37%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez k655
nie dali zgody, a teraz dali, ciekawe dlaczego???????? Czy ten syf w postaci słupów musi szpecić nasz krajobraz? Niech postawią takie wiatraki kolo domu starosty , w przepisowej nawet odległości ( chyba 500 m) , zobaczymy jak zmieni szybko zdanie
odpowiedz oceń post 7 12 zgłoś do moderacji
2015-03-03 22:47 21%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez pampi - ZAWADA
Lekka przesada z tym szpeceniem wiatrakami , wolę je , niż kolejne dymiące kominy elektrociepłowni lub towarzystwo elektrowni atomowej .
odpowiedz oceń post 3 11 zgłoś do moderacji
2015-03-04 11:40 63%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez kasaki
Nie wiesz o czym mówisz. wielkie wiatraki nie ochronią cię przed elektrociepłowniami, bo same ich potrzebują. Sejm właśnie uchwalił ustawę, która przewiduje bardzo dobre stawki za odkup energii z instalacji produkujących na potrzeby gospodarstw domowych - produkujesz sam dla siebie, a nadwyżki energii sprzedajesz do ogólnej sieci - to jest alternatywa, eko i realny zysk dla mieszkańców. A nie olbrzymy, które zrujnują krajobraz i przyrodę, a nawet nie zmniejszą w okolicy emisji CO2,
oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
Gifas
2015-03-04 20:20 57%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
pewnie ze nie zmniejsza CO2 bo zapotrzebowanie na energie rosnie z roku na rok... wiatraki co najwyzej lekko odciazaja elektrownie... tak czy siak bez atomu sie nie obejdzie ;p
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.