najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-02-04 07:02 27%

Stefan Rembelski: idziemy w zaparte. Nic się nie stało

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

- Co prawda 12 tysięcy elblążan się podpisało za referendum i jest to duża grupa co należy wziąć pod uwagę, chociaż gdyby może wiedzieli, że teraz toczy się dyskusja o pieniądzach na lata 2014-2020 i, że zmiana władzy nie byłaby korzystna, to być może nie złożyliby podpisu. Zresztą każdy kto pełniłby władzę, miałby te same problemy, czyli nic właściwie innego niż przy każdym referendum w innych miastach - pisze dla elblag.net Stefan Rembelski ze Stronnictwa Demokratycznego.

Konferencja  prasowa elbląskiej Platformy Obywatelskiej pokazuje na razie miękko, że zamiast debaty o programie ratunkowym dla Elbląga, będziemy świadkami obrony „Częstochowy” przed niewiernymi i barbarzyńcami, których ewentualna wygrana, grozi profanacją świętego miejsca władzy i rabunkiem rodowych skarbów.

Nic się nie stało?

Udział w konferencji pani poseł Elżbiety Gelert pokazuje z jaką powagą elbląskie referendum jest postrzegane przez władze krajowe partii. Porażka tutaj, byłaby bardzo spektakularna i przykra w kontekście zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego. Tym samym Elbląg ma szansę na bycie przysłowiowym języczkiem u wagi, gdzie na czas kampanii będą przybywać delegacje politycznych decydentów, co przełoży się na bezpłatną promocję, w najlepszym czasie antenowym, w głównych programach informacyjnych. Trochę szkoda, że pani poseł zabrakło refleksu premiera Donalda Tuska, który błyskawicznie zmienił front w sprawie akta i stanął w jednym szeregu z protestującymi – pani poseł wybrała taktykę „ idziemy w zaparte, nic się nie stało”. Minimalizujemy zarzuty jako uniwersalne, które można postawić każdemu, od wójta do przewodniczącego komisji europejskiej, w dodatku w czasie gdy świat ogarnięty jest kryzysem. Co prawda 12 tysięcy elblążan się  podpisało za referendum i jest to duża grupa co należy wziąć pod uwagę, chociaż gdyby może wiedzieli, że teraz toczy się dyskusja o pieniądzach na lata 2014-2020 i, że zmiana władzy nie byłaby korzystna, to być może nie złożyliby podpisu. Zresztą każdy kto pełniłby władzę, miałby te same problemy, czyli nic właściwie innego niż przy każdym referendum w innych miastach. Właściwie nic się nie stało, to my mamy racją i podtrzymujemy  rekomendację dla prezydenta i radnych.  Taka diagnoza pani poseł wyklucza możliwość szerokiej i szczerej debaty  o programie naprawczym z jej udziałem.

Jak nie PO, to dwa lata będą stracone?

Już nie miękko ale zdecydowanie w szyku bojowym, wygłosili swoje stanowiska obaj przewodniczący. Pan Antoni Czyżyk uznał, że nierozsądnie jest oceniać władze w połowie kadencji – w domyśle ci, którzy wezmą udział w referendum to nierozsądni obywatele. Jeszcze dalej posunął się pan Jerzy Wcisła obarczając zbierających podpisy winą, za brutalizację języka publicznego w Elblągu, co wyklucza jakąkolwiek debatę programową a czas po referendum to będą dwa lata stracone. Gdybym był złośliwy, to bym straconym czasem nazwał czas do referendum - by nie zaostrzać języka uznajmy to za nieudany eksperyment wyborczy elblążan. Pomijając anonimowe posty, trzeba uczciwie powiedzieć, że przez  ponad dwa lata, nie było żadnych niestosownych czy agresywnych ataków, ani na prezydenta Nowaczyka, ani na Radę Miasta. Była krytyczna analiza poczynań elbląskiej władzy samorządowej, wyrażana w przyjaznej formule, co sam też wielokrotnie czyniłem na łamach lokalnych mediów i trzeba też uczciwie to dopowiedzieć, że nie było nigdy merytorycznej odpowiedzi, ani ze strony radnych, ani ze strony prezydenta.

Śmiertelne zagrożenie dla miasta

Nie chcę nazywać tego arogancją, ale też trudno taką postawę uznać za wolę do prowadzenia dialogu społecznego. To właśnie ta konsekwentna odmowa dialogu i obojętność na merytoryczne argumenty  skutkowały kolejnymi przeszacowanymi budżetami miasta i gwałtownym wzrostem zadłużenia, poza granice ustawowo określone. Podwyżkami, których społeczny wymiar, tysiące rodzin wprowadzi strefę ubóstwa. Bezkrytyczna kontynuacja chybionych inwestycji, nie może obciążać wprost i w jednym roku mieszkańców niezamożnego, pogrążonego w bezrobociu miasta. Mimo wielu sygnałów o zbliżającej się dużymi krokami recesji, prezydent i radni uporczywie konstruują budżet 2013 w oparciu o nierealne wskaźniki, świadomie skazując miasto na zapaść finansową, kreatywnie ukrywając właściwą wielkość zadłużenia, co ujawniła w swojej uchwale Regionalna Izba Obrachunkowa, wskazując na istniejące zagrożenie dla konstrukcji budżetu w roku 2014. O tych śmiertelnych zagrożeniach dla miasta Elbląga, ani pani poseł, ani panowie przewodniczący, nie wspomnieli nawet jednym słowem – jeśli państwo nie widzą tych zagrożeń, to szeroki dialog o programie naprawczym jest niemożliwy w żadnym języku, ani anielskim, ani brutalnym. Punktem wyjścia jest właściwa diagnoza, a ona jest mało prawdopodobna, gdy w celu pacyfikacji frekwencji sięga się po prezydenta Henryka Słoninę, który wraz z SLD stworzył mocne podwaliny dzisiejszej zapaści finansowej Elbląga – vide Modrzewina. Nie przesadzając o wyniku referendum, już teraz trzeba budować program naprawy w oparciu o wciąż pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne. Nachalne zabiegi pijarowe odniosą odwrotny skutek, ponieważ ubliżają inteligencji elblążan.

Stefan Rembelski

Każdy mieszkaniec naszego miasta może zabrać głos na łamach www.elblag.net. Wystarczy tylko przesłać na adres e-mail: redakcja@elblag.net swój tekst.

oceń wątek 4 11 zgłoś do moderacji
2013-02-04 13:07 67%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Kapitan Nemo
Mleko się niestety rozlało. Jeśli się nie posprząta gruntownie łącznie z wymianą foteli i dywanów będzie śmierdziało przez bardzo długi czas. I muszą to zrobić elblążanie w swoim dobrze pojętym interesie - inaczej PO utopi miasto.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-02-04 14:57 62%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Wyborca Świadomy
Pan Rembelski jest niewiarygodny i nie konsekwentny jako osoba popierająca Henryka Słoninę w ostatnich wyborach, twierdził, że to najlepsza kandydatura gwarantująca rozwój naszego miasta! Dzisiaj pisze "...Henryka Słoninę, który wraz z SLD stworzył mocne podwaliny dzisiejszej zapaści finansowej Elbląga ..."tPytanie brzmi kiedy pisał pan prawde i od czego ona zależy?
odpowiedz oceń post 8 5 zgłoś do moderacji
2013-02-04 21:45 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez kotek
Wyborco Świadomy latasz po portalach i tylko szczujesz, wrrrr, wrrrr.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-04 16:24 11%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Urzendas
Powoli, powoli. Jak się okazało, że to poseł z Braniewa stoi za grupa referendalną to poczekajmy spokojnie aż policzą POPRAWNIE zebrane podpisy, bo Wojtuś P nie takie numery robił w życiu. Potem pogadamy na argumenty, bo jak widać większość zarzuca Nowaczykowi brak realizacji obietnic wyborczych, a nie zna nawet jego programu wyborczego. Nie argumentujcie że nie ma do tej pory stadionu i aquaparku, bo to jest śmieszne. Takich inwestycji nie robi się wciągu dwóch lat.
odpowiedz oceń post 1 8 zgłoś do moderacji
2013-02-04 20:19 50%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Zofia Polkowska
Lubisz śmieszne rzeczy? To może pośmiejemy się razem? Co z wiaduktem na Zatorze? ile razy obiecano oddanie mostów nad kanałem? W jaki sposób załatwiono sprawę z dyspozytornią pogotowia? Dlaczego rozkopano naraz wszystkie drogi? Skąd dwukrotne podwyżki cen biletów w ciągu połowy kadencji?
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-02-04 17:11 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez zoltar
Inicjatorzy referendum od pierwszych dni zbierania podpisów powinni nawoływać do poważnych debat na programy i argumenty "dla miasta" tymczasem jakby zapomnieli, że mogą w ten sposób zbierać przychylność mieszkańców. Dziś Grupy Referendalnej już nie ma i zniknął podmiot z którym władza mogłaby debatować bo chyba nie będzie rozmawiać o Elblągu z mieszkańcem-posłem z Braniewa. Można powiedzieć, że na razie jedynym ochotnikiem do debat okazuje się Mariusz Lewandowski, osoba prywatna.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-04 18:53 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Wyborca uświadomił sobie zapaść ekonomiczną ? Cuda cuda cuda.......
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-04 21:15 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Drogi Zoltarze masz jakieś kompleksy ? Mam prawi wybierać mam prawo rozliczać k do tego żadna grupa nie jest mi potrzebna. Co do debat to spytaj Nowaczyka - 12 12 12 prosiłem o zorganizowanie debat w ratuszu staromiejskim / pismo masz na WolnyElbląg na fecebooku/ jakoś nie miał chęci .... Ciekawe dlaczego ? Do urzędasa - akwaparku ni da sie zrobić wcale - bo jesteśmy za biedni. KAPICZI ?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.