Starówka to ulubione miejsce spotkań, często odwiedzane przez fotografów. Są tam jednak miejsca niezbyt piękne. Turyści lub goście Hotelu pod Lwem zapamiętają niedokończoną budowę z naprzeciwka, zamiast pięknych kamieniczek. Mieszkańcy domu przy Wigilijnej mają dość podobnej inwestycji. - To przykry, codzienny widok z okna – skarży się pani Halina, emerytka. Urzędnicy tłumaczą: „Na pewno będziemy podejmowali ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Są to jednak kwestie bardzo trudne, dotykają bowiem prywatnych własności”.
Zwykle turyści lub goście zajeżdżają na parking przy ul. Rycerskiej. Podziwiają budynek poczty, ale potem wzrok pada na niedokończoną inwestycję przy zbiegu ulic Wieżowej – Kowalskiej. Napatrzą się na nią także goście Hotelu Pod Lwem. Ten stan trwa od lat. Podobnie wygląda rozpoczęta budowa przy ulicy Wigilijnej. Mieszkańcy kamienicy z naprzeciwka wprowadzając się byli przekonani, że będą codziennie patrzyli na perełkę architektury. Nic z tego. - To przykry widok – komentuje pani Halina, emerytka. - Trwa od prawie od 10 lat. Każdy kto mnie odwiedzi mówi o tej ruderze. Pyta, kiedy ta budowa się skończy.
Zapytaliśmy urzędników dlaczego od lat na Starówce straszą dwie niedokończone inwestycje. Oto odpowiedzi przysłane przez Joannę Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga.
„Nieruchomość położona przy ul. Wigilijnej. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi”.
Podobnie było z budową przy ul. Wieżowej-Kowalskiej.
„W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 02.12.1999 r., Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie osiemnastu miesięcy oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej umowie obwarowane zostało karą umowną. W związku z niewywiązaniem się przez użytkownika wieczystego z obowiązku zabudowy nieruchomości Prezydent Miasta Elbląg wystosował wezwanie do zapłaty kary umownej. Z uwagi na nieuregulowanie ww. kary na wniosek Gminy Miasto Elbląg wszczęta została egzekucja komornicza ww. należności. W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności”.
Odpowiedź na pytanie co dalej, jest następująca.
„Na pewno będziemy podejmowali ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Są to jednak kwestie bardzo trudne, dotykają bowiem prywatnych własności”.