Na ulice naszego miasta ruszył patrol rowerowy Straży Miejskiej. Strażnicy będą kontrolować miejsca, tereny, na których usytuowane są zbiorniki wodne. Tam często podczas upalnych dni można spotkać młodszych i starszych „wielbicieli zakazanych kąpieli”.
Wiemy, że woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym, niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Wysokie temperatury zachęcają do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętają, że nie wszędzie wolno. Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Oczywiście, głównym powodem uznania danego kąpieliska za zakazane są względy bezpieczeństwa. Co roku bowiem w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zakazana dochodzi do utonięć.
Zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany.
Dla ustalenia miejsc, w których kąpiel jest zakazana kluczowe znaczenie mają przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358). Jak stanowi § 10 w/w rozporządzenia:
- Zakazami kąpieli powinny być objęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach
- Obszary wodne objęte zakazem kąpieli należy oznaczyć, w szczególności przy dojściach i dojazdach do obszaru wodnego, odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu np. znak „kąpiel zabroniona – szlak żeglowny” lub „kąpiel zabroniona – hodowla ryb”.
- Miejsce niebezpieczne położone na obszarze wodnym, na którym kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą przyczynę niebezpieczeństwa np. znak „kamieniste dno”.
- Dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
Jeśli ktokolwiek wie o miejscach niestrzeżonych, zabronionych, które mogą być niebezpieczne dla kąpiących się tam ludzi prosimy informować Straż Miejską, Policję lub Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu