Strażnicy miejscy idą w zaparte. Chcą uzyskać takie same uprawnienia, jak funkcjonariusze Policji. Jednym, z najważniejszych elementów mają być przywileje emerytalne, czyli mówiąc wprost – wcześniejsze emerytury.
Pierwszą formacją, która nabędzie takie uprawnienia będzie Służba Celna. Zgodnie z planem, zarządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w połowie bieżącego roku. Podobny tor zmian wybrali strażnicy miejscy, którzy pod koniec 2015 roku złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zwracają uwagę, że pomimo podobnego zakresu działania do tego, który podejmują policjanci, nie są oni objęci podobnymi przywilejami emerytalnymi.
O tym, że Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP przygotowywała projekt skargi do Trybunału Konstytucyjnego, pisaliśmy już w lipcu ubiegłego roku. KRKMiG zamierzała wykazać niezgodność z konstytucją zasad przechodzenia strażników na emerytury. Rada dotrzymała słowa i 17 grudnia 2015 r. złożyła wniosek do TK.
W dokumencie możemy przeczytać, że: „Strażnicy gminni wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia”.
Strażnicy miejscy zaczerpnęli pomysł od służby celnej, która również złożyła skargę do TK, a następnie po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi przygotowała obywatelski projekt ustawy. Zebrała pod nim 200 tys. podpisów i przekazała do Sejmu, gdzie zyskała poparcie posłów PiS, PO i PSL (poprzedniej kadencji). Obecnie czeka na decyzję Sejmu (nowej kadencji), która powinna zapaść w połowie roku.
Pozostaje czekać, aż o wcześniejsze emerytury zaczną ubiegać się: Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Marszałkowska, a nawet pracownicy firm ochroniarskich, którzy również chronią majątek, narażając swoje życie i zdrowie. I tak jednej grupie zawodowej wiek zostanie obniżony, a pozostałym podniesiony, czego mogliśmy już doświadczyć.