najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Paweł Makowski
2015-06-03 08:00 93%

Szlabany rosną jak grzyby po deszczu. Radni powiedzieli: dość

rozpoczęty ponad rok temu przez Paweł Makowski

Już od kilku miesięcy daje się zauważyć wyraźny wzrost liczby szlabanów w Elblągu. Stały się niemal nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Jedni je chwalą, inni na nie narzekają. Pojawia się pytanie, czy możliwy jest w tej sprawie kompromis. Radni po raz kolejny zajęli się kwestią odgradzanych w ten sposób osiedli. Uda się wypracować jakieś rozwiązanie?

Temat szlabanów, stawianych w mieście na osiedlach, powrócił przy okazji ostatniej sesji Rady Miasta z 28 maja. Podniesiono wówczas problem oddania ESM "Sialanka" działki pod użytkowanie wieczyste. Wówczas radni wyrazili swój sprzeciw i stosowna uchwała nie została uwzględniona w porządku obrad. Wskazywano, że być może i ta działka zostałaby odgrodzona szlabanem jak inne, należące do wspomnianej spółdzielni.

Szlabany w mieście znajdują się już m. in. przy ul. Mącznej, Gwiezdnej, 3 maja, Władysława IV, Nitschmanna, Wileńskiej, Winnej. Nie zawsze jednak odgradzają tylko parkingi. Czasem zamykają dostęp do dróg osiedlowych. Na jednej z minionych sesji Rady Miasta zwrócono również uwagę, że to, co dla innych jest wygodą, stanowi poważne utrudnienie dla służb ratowniczych, które w nagłych wypadkach nie mogą dostać się na teren osiedli.

Problem odgradzania pewnych części naszego miasta, czy dzielenia go na własności, które niejednokrotnie utrudniają nam życie, w istocie istnieje. Nie dotyczy jednak tylko "Sielanki", ale całego miasta. Powinien zostać podjęty i rozwiązany również przez samorząd. To on powinien postarać się wprowadzić jakieś reguły tej "szlabanizacji".

- mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jerzy Wcisła podczas ostatniej sesji. Przewodniczący RM, Jerzy Wilk nawiązał do wypowiedzi radnego Wcisły i powiedział, że już w poprzedniej kadencji, ale również w obecnej radni wielokrotnie interweniowali w sprawie, jaką zasygnalizowali elblążanie, mieszkający przy ul. Władysława IV. Chodziło o przejście przez zlokalizowany tam chodnik, utrudnione przez szlaban. Jak mówił, wielokrotnie odbywały się spotkania z władzami spółdzielni "Sielanka", mające na celu wyjaśnienie sprawy.

O szlabanach mówił również radny Wojciech Rudnicki:

Z roku na rok w Elblągu przybywa miejsc, gdzie stawia się szlabany, które w sposób skuteczny ograniczają dostęp do nieruchomości tym mieszkańcom, którzy nie są wyposażeni w piloty do ich obsługi. Na tej sali zgłaszane były również problemy z dojazdem do oszlabanowanych miejsc przez służby ratownicze. Wydaje się, że zostało to wyjaśnione.

Zdaniem radnego należałoby jednak przyjrzeć się temu nieco bliżej:

Należy pochylić się nad kwestią mieszkańców, którzy zostali pozbawieni możliwości dojazdu do swoich domów, z uwagi na to, że ich nieruchomości stały się swego rodzaju wyspami, otoczonymi przez szlabany, postawione przez wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, do których nie należą. Często w tych domach mieszkają ludzie starsi czy osoby niepełnosprawne, które zostały przez to pozbawione możliwości dowiezienia dużych zakupów czy ciężkich przedmiotów domowego użytku. Taka sytuacja nastąpiła m. in. przy ul. Kosynierów Gdyńskich 34-35.

Radny zwrócił się do prezydenta z prośbą o zainicjowanie opracowania i wdrożenia szczegółowych zasad wyznaczania miejsc, zgodnie z którymi podmiot, zarządzający daną nieruchomością będzie mógł ograniczyć dostęp do niej poprzez zamontowanie automatycznych bądź mechanicznych szlabanów. Jak mówił:

Zasady te powinny uwzględniać dobro mieszkańców, bez względu na to, kto korzysta z ich substancji mieszkaniowej.

Prezydent Witold Wróblewski, w nawiązaniu do wcześniejszych wypowiedzi radnych, dotyczących szlabanów zwrócił uwagę, że temat został już podjęty, szczególnie w kontekście dojazdu służb ratowniczych do odgrodzonych osiedli.

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami ratownicy mają zostać wyposażeni w piloty uniwersalne, które pozwolą im na dostanie się na dowolne osiedle, na którym stoi szlaban, utrudniający im dojazd w nagłych wypadkach. (...)

Odnosząc się do kwestii samych mieszkańców osiedli lub sąsiednich bloków, powiedział:

Zdaję sobie sprawę, że szlabany stawiane były na wniosek lub za zgodą mieszkańców. W takim wypadku nie mam bezpośrednio możliwości działania.

oceń wątek 14 1 zgłoś do moderacji
Cheetah
2015-06-06 17:34 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Cheetah

To nie tylko w Elblągu tak jest. Dużo czasu spędzam na Śląsku i tam to samo - chyba na większości nowych osiedli tak jest.


odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2015-06-07 11:58 50%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez HvK
Problem jest nie w szlabanach tylko w braku miejsc parkingowych. Nie byloby tego wszystkiego gdyby planujac zabudowe miasta urbanisci pomysleli troche ... a tak w kazda luke stawiaja dom i nie ma potem odpowiedniej ilosci mijesc parkingowych. Przyklad wieżowce Kosciuszki - Senkiewicza. Kiedys byl tam duzy parking, potem ktos "mądry" wymyślil ze na parkingu wybuduje 2 bloki. Skutkiem tego jest brak miejsc parkingowych i ciągłe rozjeżdżanie trawników przez kierowców. Kiedy ludzie odpowiedzialni za rozwój miasta zaczną myślec? Nie wydawac pozwolen na budowy bez zaplanowania odpowiedniej ilosci miejsc parkingowych. Budynki w centrum miasta tylko z parkingami podziemnymi.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-06-08 20:31 25%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez wujek_samo_zło
zainwestować w pilot uniwersalny i po sprawie
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2015-06-09 07:01 25%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez nwo
Ale ja nie rozumiem o co chodzi? Jeżeli ktoś mieszka na osiedlu gdzie szlaban to niech się zgłosi po pilota i tyle, a Ci co tam nie mieszkają no to jak ktoś pisał mają, pecha, jeżeli ktoś wraca do domu a tam stoją sobie samochody pracowników pobliskich sklepów itp. No to dlaczego ludzie mieszkający na osiedlu mają się na to godzić? Przyjeżdżam po pracy do domu parkuje i cześć a nie stoję i czekam aż ktoś wyjedzie.
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.