najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Szwedzka księżniczka sprząta po swoim psie, a elblążanie?
2018-04-13 06:30 100%

Szwedzka księżniczka sprząta po swoim psie, a elblążanie?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Jakiś czas temu Internet obiegło zdjęcie (do dziś jest chetnie przeklejane na Facebooku) szwedzkiej księzniczki Madeleine, która sprząta po swoim psie. Przekaz był jasny i czytelny: wysoko urodzona, bogata, a nie czuje oporów przed zebraniem z chodnika psiej kupy. Wielu elblążan ten opór w dalszym ciągu odczuwa, mimo, że w ostatnich latach wiele w tym temacie zmieniło się na plus. 

Zachowanie księżniczki spotkało się z pozytywnym odbiorem internautów.

Człowiek jak każdy inny. Dlaczego ma być zwolniona...ma psa jest za niego odpowiedzialna. Super przykład dla Polaków którzy tego nie robią. Czasami mam ochotę zebrać pozostawione g. .... I wysmarować Paniusie nim, albo wrzucić jej do torebki. Szlag mnie trafia. Ja sprzątam po mojej suni i muszę uważać by po drodze nie wdepnąć na minę.

– napisała jedna z wielu kobiet komentatujących zachowanie pani Medeleine. 

Nietrudno zauważyć, że psich odchodów jest szczególnie dużo wtedy, gdy stopnieje śnieg. Wówczas są widoczne wszędzie – na chodnikach, trawnikach. Są ludzie, którzy nie sprzątają nawet wówczas, gdy ich pies załatwi się przed wejściem do lokalu na elbląskiej starówce.

Czy można z tym skuteczniej walczyć?

Na początku parę zdań o pomyśle chybionym. Kompeletnie nieudanym sposobem na rozwiązanie problemu było zbudowanie w mieście kilku toalet dla psów: w parku Dolinka, w parku przy ulicy Mickiewicza oraz w parku Planty. Do czasów obecnych przetrwała tylko ostatnia. Właściciele psów mają do dziś ubaw z tego miejsca.  

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na rozwiązanie problemu psich kup jest karanie. Jeśli nie posprzątamy po swoim psie oznacza to, że zanieczyszczamy miejsce publiczne. Za to możemy zostać ukarani przez straż miejską, która przypomina o obowiązku sprzątania wynikającego z przepisów Ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również Uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg. Za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc publicznych oraz nie sprzątanie po psie można otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł.

Innym sposobem są działania promocyjno-wychowawcze i ułatwienia w przestrzeni miejskiej. Miasto wielokrotnie starało się wypromować akcję sprzątania po psach, natomiast Straż Miejska w Elblągu najczęściej raz w roku prowadzi akcję „Posprzątaj po swoim psie”. W wielu miejsach pojawiły się specjalne dystrybutory z woreczkami, które można było kupić za parę groszy. Ostatnio takie woreczki można wziąć za darmo. Pojemnik z darmowymi torebkami foliowymi służącymi na psie nieczystości przykładowo można znaleźc w okolicach Mostu Niskiego na elbląskiej starówce (za skrzyżowaniem ul. wodnej ze Studzienną). Niestety dystrybutory są częstokroć dewastowane. Podobnie sprawa wygląda z śmietnikami w kształcie dalmatyńczyków, które są  przeznaczone na wrzucanie do nich psich nieczystości. Tych ostatnich pozostało już bardzo niewiele. Większość została zniszczona przez wandali. 

Woreczki do sprzątania po psach można oczywiście zakupić w stacjonarnycyh i internetowych sklepach zoologicznych. Doskonale nadają się do tego także niektóre torebki foliowe przeznaczone do pakowania kanapek. Duży pakiet tego typu worków foliowych można kupić za niewielkie pieniądze (koszt zakupu jednego woreczka jest wówczas naprawdę symboliczny).

Jeszcze inną możliwością zmniejszenia ilości zalegających na trawnikach psich kup jest budowanie parków dla psów. 5 grudnia 2015 roku na elbląskiej Dolince dokonano uroczystego otwarcia pierwszego w naszym mieście tzw. parku dla psów. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Czworonogi mają tu swoje miejsce, które jest ogrodzone.

Pomimo tych wszystkich możliwości dość często zdarza się, że elblążanie nie sprzątają po zwierzętach. Dlaczego? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W jaki sposób rozwiązalibyście ten problem?

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2018-04-13 13:40 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Reni
Tak prawdę mówiąc nikt nie jest zainteresowany sprzątaniem po pieskach .Władze miasta nic nie robią w tym kierunku myślą że kilka śmietników na psie kupy starczy w innych państwach temat już jest dawno zalatwiony są specjalne śmietnik łącznie z woreczkami na odchody i każdy sprząta po swoim pupilu u nas człowiek się boi zwrócić uwagę właścicielowi pieska aby posprzątał po pupilu bo ten może nas obrazić. Mim skromnym zdaniem należy częściej o tym mówić i od najmłodszych lat dzieci edukować .
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2018-04-20 12:13 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez zb.
W innych krajach kara za niesprzątnięcie jest taka, ze nie opłaca się ryzykować i do tego jest nieuchronna (ludzie sami doniosą gdzie trzeba)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2018-04-13 14:26 25%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez nhjkl
Jak nasrał na środku chodnika to musiała sprzątać ale na trawniku na pewno tego by nie zrobiła, widać że piesek wychowany, sra gdzie chce.
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2018-04-14 11:39 25%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez gość
A jak ciebie przypyli to lecisz do domu, czy szukasz krzaków? No chyba że szybko biegasz to przepraszam!
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2018-04-13 19:01 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez kaliber45
Zawada, górki pomiędzy ul. Andersa i ul.Wybickiego ulubione miejsce zabaw dzieci zimą. Zasrane przez psy WSZĘDZIE !!!! Widziałem trzech właścicieli psów, którzy sprzątali po swoich pupilach. Nawet właściciele psów posiadający dzieci mają głęboko gdzieś sprzątanie odchodów swoich zwierzaków. Za kilka lat będzie to jedno wielkie szambo.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2020-07-28 12:05 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Paulinkaaa
Każdy kto ma pieska powinien po nim sprzątać. Mam czasem wrażenie ze ludzie się wstydzą posprzątać. A nie jest to żaden wstyd, ja się dobrze czuje ze wychodze z moim Mentosem na spacer i nikt na mnie nie patrzy spod była bo zostawiam niespodziankę na ulicy.. używam od lat woreczków Pucek- są praktyczne i ekologiczne. Nie wyobrażam sobie wyjsc na spacer z psem bez nich w torebce. Już się po prostu przyzwyczaiłam je brać mam taki nawyk, który powinien mieć każdy wlasciel czworonoga.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.