najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2022-05-20 07:04 100%

Szykują się potężne podwyżki cen ciepła dla elblążan

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki cen za ciepło dla Energii Kogeneracji. Oznaczają one pięćdziesięcioprocentowe podwyżki cen za ogrzewanie dla elblążan. Do sytuacji natychmiast odniósł się Witold Wróblewski prezydent Elbląga omawiając ten problem podczas konferencji prasowej.


- Ceny rosną, jednak kiedy zobaczyłem wczoraj zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dotyczące cen za ciepło dla Energii Kogeneracji, która dostarcza to ciepło elblążanom wpadłem w szok. Właścicielem tej spółki jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Energa wprowadza zatwierdzone przez URE podwyżki w wysokości 80%, co dla mieszkańców przełoży się na 50% wzrost opłat – mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga – My realizujemy podwyżki na poziomie 10%, przy inflacji rzędu 12%. Szok i niedowierzanie jak można przygotować takie taryfy, nie rozumiem takiej podwyżki cen. Tak wysoka taryfa, kiedy zacznie się okres grzewczy będzie miała olbrzymi wpływ na koszt utrzymania – podkreślił prezydent.

Jak dalej informował prezydent Unia Europejska nakazała naliczać kwoty za emisję CO2 i jest to kwota około 60 mld zł. Te pieniądze rząd powinien przeznaczyć na energetykę, a zdaniem prezydenta zostały one zmarnotrawione.

- Spółki skarbu państwa chwalą się dodatnimi bilansami, sponsorują sporty motorowe, czy wykupują gazety. Dodatkowo spółka Energa Kogeneracja ma rozdmuchaną strukturę, trzech prezesów. Nasz EPEC od lat ogranicza koszty funkcjonowania. EPEC też podnosi ceny, ale ta podwyżka nie jest szokująca, bo nasz EPEC panuje nad kosztami. Teraz przypomina mi się o mojej obietnicy obniżki cen ciepła – uważam, że zostałem oszukany przez rząd, bo nie zakładałem w swoich rachubach, że ceny będą galopowały, będą szybowały – wskazywał prezydent. – Przygotowujemy modernizację źródła ciepła z funduszy UE, choć jeszcze nie ma podpisanych kontraktów, a z obietnicy obniżki można mnie rozliczać w warunkach normalnej inflacji – dodał Wróblewski Zdaniem prezydenta za wzrost cen odpowiada w jakiejś mierze sytuacja zewnętrzna, choćby wojna w Ukrainie, jednak kiedy porówna się procentowy wzrost cen z 1 MW w latach 2018-2022, to EPEC podniósł je o 32%, a Energa Kogeneracja aż o 206%. To różnica około 170%.

- To jeszcze mocniej przekonuje mnie, że źródłem ciepła dla miasta powinna być spółka komunalna, a nie Skarb Państwa, który nie patrzy na interes mieszkańców – zaznaczył mocno Wróblewski – Obecna sytuacja podważa też naszą pracę nad zachęcaniem mieszkańców do wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne.

- Nie ma mojej zgody i zgody samorządu na takie stawki. Wzywam prezesa Michała Wawryna o przedstawienie uzasadnienia tak wysokiej podwyżki. Oczekuję, że to zrobi, bo nie ma zgody na takie drenowanie kieszeni elblążan. Wzywam do przedstawienia analizy kosztów. Nie zostawimy tego tak, podejmiemy działania prawne by wyegzekwować ceny akceptowalne dla mieszkańców – deklarował prezydent.

Według wiceprezydenta Janusza Nowaka w takich warunkach programy takie jak „Czyste powietrze” nie mają racji bytu, bo ludzie nie będą chcieli podłączać się do ciepła systemowego.

- Widzę już odpowiedź Energii Kogeneracji, że dali taką taryfę jaką zatwierdziła URE, tyle tylko, że nasz EPEC też występował o akceptację taryf i są one niższe – zaznaczył wiceprezydent Nowak.

EPEC jako spółka miejska chce stabilizować ceny i w miarę możliwości zabezpieczyć się od działania czynników makroekonomicznych.

- Nadal modernizujemy źródło ciepła przy ul. Dojazdowej i uczestniczymy w budowie farmy fotowoltaicznej. Przed nami dalsze projekty modernizacji sieci ciepłowniczej, a ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła na naszych sieciach. Warto tu dodać, że wciąż czekamy na możliwości aplikowania do projektów, które umożliwią nam przestawianie się na niskoemisyjność – podkreślił prezes EPEC Andrzej Kuliński.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2022-05-25 14:41 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Elblążanin.
Pisiorkom też podniosą,SUPER
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2022-05-26 21:19 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Tu jest Polska a nie polin!
Won z gudłajami,szabesgojami i lewactwem. Won z bandą czworga .
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2022-06-03 17:24 25%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Fa
Hipokryzja prezydenta jest wyższa niż Himalaje - ile czasu zmarnował by problem rozwiązać definitywnie? czy czasem nie 8 lat. Powoływał komisje kryła nieudolny zarząd. Proszę upublicznić umowę z Energą, na co się pan zgodził: na 30 % obniżki ( ludzie pamiętają) czy na 80 % PODWYŻKI MIASTO TO NIE PRYWATNY FOLWARK UMOWY SAJAWNE STARCZY ODWAGI I HONORU BY TO UJAWNIĆ tym którym ten los ratusz zgotował
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2022-06-05 08:41 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez tolkemit
Jarek wczoraj obiecał tańszy wegiel może wstrzymać się z podwyżką
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2022-06-10 08:02 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Trusowianin
Brawo prezydencie naszego kochanego miasta,brawo prezesie EPECu-bardzo szanuję was,za to że robicie wszystko,aby GJ był najtańszy,tak trzymać,to centrala jest niedobra, bo to pisiory.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
marekpijowczyk
2022-06-27 13:49 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez marekpijowczyk

Tragedia :/  Nie tylko ceny ciepła, ale tez i paliwa :/


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
JoasiaSz
2022-07-22 13:08 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez JoasiaSz

Podwyżki cały czas idą do góry niestety :( Wszystkiego, znowu stopy procentowe poszły w górę.


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.