najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-10-12 06:57 84%

Tajemnicze odkrycie na Gęsiej Górze. Archeolodzy badają znalezisko

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Podczas prac budowlanych na Gęsiej Górze odnaleziono tajemniczy przedmiot. Jedni mówią, że to wielki głaz, inni twierdzą, że to zagadkowa skrzynia. Jedno jest pewne – znalezisko trafiło do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, gdzie zostanie przebadane przez archeologów.

Od kilku dni na Gęsiej Górze trwają prace budowlane, które mają przywrócić świetność temu miejscu. Prace inwestycyjne wykonują pracownicy Przedsiębiorstwa Budowlano-Montażowego „Elzambud” Sp. z o.o. w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Właśnie podczas pracy budowlańcy dokonali interesującego odkrycia, o którym informowali nas nasi Czytelnicy. Jedni mówili o dużym, nietypowym głazie. Inni wskazywali, że pracownicy Elzambudu odkryli zagadkową skrzynię. Nam udało się ustalić, że znalezisko z Gęsiej Góry zostało przekazane do Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

W Muzeum udało nam się potwierdzić informację czytelników. Znalezisko okazało się tzw. skrzynią czasu, którą odkryli pracownicy podczas robót budowlanych na Gęsiej Górze. W skrzyniach czasu znajdują się z reguły gazety, listy do potomnych, charakterystyczne rzeczy codziennego użytku.

Muzealnicy na razie nie chcą zdradzać więcej szczegółów. Znalezisko zostanie teraz poddane szczegółowym badaniom.

Więcej informacji na ten temat mamy uzyskać w przyszłym tygodniu.

Historia zagospodarowania góry, rozpoczyna się w roku 1904, gdzie Hermann Schroeter z własnych środków pieniężnych sfinansował budowę drewnianej wieży widokowej nazwanej na cześć Ottona von Bismarcka. Widok z wieży rozciągał się niesamowity, przy dobrej pogodzie można było dojrzeć nawet zamek w Malborku. Niestety wieża została przewrócona przez wiatr i nie podjęto się jej odbudowy. Kolejna próba zagospodarowania terenu wokół Gęsiej Góry nastąpiła w 1937 roku. Zarząd miasta podjął uchwałę w sprawie wybudowania Pól Chwały, na cześć poległych żołnierzy z czasów I Wojny Światowej. Cały kompleks zakładał, postawienia kilku nagrobków z wypisanymi imionami poległych. Centralnym punktem na górze miał być pomnik. Wybuch kolejnej wojny przekreślił te plany.

Elbląska prasa z marca 1939 r. podawała, że odsłonięcie pomnika nastąpi w sierpniu, w 25 rocznicę bitwy pod Tannenbergiem. Jednocześnie dziennikarze informowali, że została ukończona budowa kamiennego kręgu i wmurowano kamień ofiarny. Cały pomnik prezentował się majestatycznie. Autorem budowli był Sophian Luchaner. Na postumencie stanął, dumny, umięśniony, postawny germański wojownik, z mieczem w prawej dłoni. Wokół niego wybudowano kolumnadę nakrytą łukowatym sklepieniem. Cały pomnik otoczono kamiennym kręgiem. Z tyłu znajdowało się wejście do środka budowli.

Górę nazwano na cześć niemieckiego dowódcy Ericha Ludendorffa (1865-1937). Ludendorff w czasie I wojny światowej, odnosił spektakularne zwycięstwa w bitwie pod Tannenbergiem z 1914 r. Sylwetka germańskiego wojownika, po wojnie została usunięta z postumentu i los jej jest nieznany. Natomiast kamienne sklepienie budowli zachowały się do lat 60-tych. Gęsia Górka, w latach 70-tych służyła jako tor saneczkowy, posiadała nawet własny wyciąg. Na Wzgórzu Ludendorfa do dziś zachował się jedynie kamienny krąg z sekretnym, zamurowanym wejście pod ruinami pomnika.

To, co niedostępne od zawsze budzi wyobraźnię. Wokół pomnika narosło sporo mitów. Jeden z nich głosi, że znajduje się tam podziemny tunel do schronów przy ulicy Sadowej. Inna plotka podaje, że tajemniczy tunel ciągnie się aż do Malborka. Z kolei bardziej racjonalni mieszkańcy, chcą za zamurowanymi drzwiami zobaczyć dawną maszynownię do wyciągu saneczkowego, lub prochy poległych elblążan z frontów I i II Wojny Światowej.
 

oceń wątek 21 4 zgłoś do moderacji
2013-10-12 13:10 82%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszkaniec
"Muzealnicy na razie nie chcą zdradzać więcej szczegółów"- a dlaczego nie możemy wiedzieć?
odpowiedz oceń post 14 3 zgłoś do moderacji
2013-10-12 15:37 84%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez elblążanin
Pracownicy okazali się uczciwi, że zgłosili sprawe do archelogów, powinni zatem dostać nagrodę za znaleźne
odpowiedz oceń post 16 3 zgłoś do moderacji
Gość
2013-10-12 19:09 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Jan3
Stary numer wstrzymać prace , skrzynia , a ja sie pytam ca tam była my jako naród polski nie powiniśmy niczego niszczyć.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-10-13 15:13 8%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez To żadna sensacja.
Z pewnością żadna skrzynia czasu, żaden skarb tylko kamień węgielny z monetami, czasopismami, zdjęciami i innym drobiazgami pochodzącym z dnia jego wmurowania - i erygowania pomnika. W sumie mało wartościowe dokumenty i rzeczy.
odpowiedz oceń post 1 11 zgłoś do moderacji
2013-10-14 00:06 88%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez mike016
Kolejny raz pojawia się ten sam błąd, powtarzany raz za razem w temacie Gęsiej Góry: nie było tam żadnej wieży widokowej. W Bażantarni przed rokiem 1945 istniały 4 wieże widokowe: na Belvederze, na wzniesieniu Kunza, w miejscu zwanym "Stadtblick" oraz wieża Schrötera, zwana wieżą Bismarcka. To właśnie ta ostatnia mylona jest często ze wzgórzem Ludendorfa (które przed Iwś nazywano wzgórzem Bismarcka). W rzeczywistości stała ona na wzniesieniu sięgającym 141 m.n.p.m. zaraz za nowym cmentarzem Dębica, w pobliżu jeziora Rusałka. W owianym legendami pomieszczeniu u podnóża okręgu od strony lasu znajdowała się instalacja gazowa podtrzymująca "wieczny ogień", a samo pomieszczenie służyło też wartownikom, gdzie mogli się ogrzać w trakcie zimy. Pamiętajmy, że pomnik miał charakter mauzoleum poległych żołnierzy w rodzaju naszego grobu nieznanego żołnierza, przy którym zawsze stała warta i palił się ogień.
odpowiedz oceń post 23 3 zgłoś do moderacji
2013-10-14 15:32 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez biblos
Na razie nie podano więcej szczegółów, bo zwyczajnie nie było takiej możliwości. Dokumenty znajdują się w katastrofalnym stanie. Więcej można obejrzeć tutaj: http://pracownia-konserwacji.blogspot.com/
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.