Nie od dziś mówi się, że Elbląg dzięki swojemu położeniu powinien stawiać na rozwój turystyki. Elbląskie Stare Miasto, Kanał Elbląski, Wysoczyzna Elbląska czy też Zalew Wiślany to jedne z głównych atrakcji przyciągających turystów, których z roku na rok jest coraz więcej. Niestety większość z nich spędza w Elblągu tylko kilka godzin traktując miasto jako jeden z punktów na planie swoich podróży. Warto zastanowić się jakie usługi zatrzymałyby turystów na dłużej z wykorzystaniem istniejącej bazy.
- Dobrym przykładem jest Turystyka medyczna (w tym turystyka dentystyczna i wellness). Polega ona na celowym przemieszczaniu się do obcego państwa w celu poddania się tam planowanemu leczeniu w celu ratowania zdrowia, podniesienia jakości życia lub poprawy wyglądu, z przyczyn finansowych, jakościowych, niejednokrotnie połączonym ze zwiedzaniem odwiedzanego miejsca – uważa radny Robert Turlej, który w tej sprawie zgłosił interpelację do prezydenta miasta.
- Na turystykę medyczną składają się dwa rodzaje usług: usługa medyczna oraz usługa turystyczna. W przypadku naszego miasta obie te usługi coraz bardziej się rozwijają i znajdują się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o usługi medyczne to mam tutaj na uwadze usługi świadczone przez lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów, w szpitalach, ambulatoriach, jak również usługi świadczone przez laboratoria medyczne i gabinety dentystyczne. Nie można również zapominać o usługach wellness – uważa radny.
Na duży plus można zaliczyć bliskość Portu Lotniczego w Gdańsku, oferującego dogodne w tym niskokosztowe połączenia z potencjalnymi rynkami w których usługi medyczne są kilkakrotnie droższe niż w Polsce. Do głównych korzystających ze świadczeń zdrowotnych zalicza się Niemców, Norwegów, Szwedów, obywateli z Wysp Brytyjskich a także mieszkańców Kaliningradu. Nasuwa się pytanie, co Elbląg może zyskać dzięki promocji turystyki medycznej?
- Przede wszystkim dzięki zwiększonej ilości turystów odwiedzających miasto zyska baza hotelowa a także gastronomiczna. Zyskają również gabinety odnowy biologicznej i masażu, gabinety kosmetyczne, dentystyczne a także chirurgii estetycznej. Zyskać mogą również elbląskie szpitale oferujące swoje usługi komercyjne. Rozwój turystyki medycznej ma wpłynąć na zwiększenie zainteresowania naszym miastem a także przełożyć się na powstawanie nowych miejsc pracy – uważa radny Turlej. - Warto już dziś podjąć działania mające na celu rozwój turystyki medycznej w Elblągu. Istotne jest określenie jednostki koordynującej zadania (stowarzyszenie, klaster, miasto), znalezienie zainteresowanych podmiotów skłonnych do współpracy, wypracowanie form wspólnych działań, przygotowanie materiałów promocyjnych, uzyskanie wsparcia finansowego (środki budżetowe a także pozabudżetowe). Nie czekajmy, aby nie było za późno. Turystyka medyczna może być szansą na rozwój turystyczny naszego miasta.