W przyszłym tygodniu w Urzędzie Skarbowym uruchomione zostanie zostanie centrum obsługi oraz asystent podatnika. Wyjaśniamy co to jest i na co wpłynie dla przeciętnego podatnika i przedsiębiorcy.
W pierwszym kwartale bieżącego roku weszła w życie ustawa o administracji podatkowej, która wprowadza cały rozdział poświęcony systemowi obsługi i wsparcia podatnika. Ma być to cały szereg zadań, które już od dawna są realizowane m..in w trakcie składania zeznań rocznych, w ramach akcji informacyjnych czy spotkań z przedsiębiorcami. Te działania były już wykonywane, ale teraz zostaną zinstytucjonalizowane i nałożony będzie obowiązek wdrożenia na wszystkie urzędy. Dotychczas były to działanie doraźne, realizowane w zależności od zaangażowania urzędnika, czy naczelnika.
Czym zatem są powstające centra obsługi podatnika? Według urzędników to nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, będzie można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy. Także od 1 września mikroprzędsiębiorca w centrach obsługi, będzie mógł skorzystać z pomocy asystenta podatnika.
- Dotychczas podatnik mógł załatwiać sprawy tylko w swoim urzędzie skarbowym, w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby. Było to szczególnie uciążliwe dla tych, którzy pracują lub studiują z dala od domu. Uzyskanie np. zaświadczenia wymagało nawet kilkusetkilometrowej podróży. Od września, wystarczy wizyta w jednym z 50 centrów obsługi. - informuje Aneta Dziemidowicz, Kierownik Pierwszego Dział Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Elblągu.
W centrach obsługi podatnicy będą mogli także pilotażowo skorzystać z pomocy asystenta podatnika. Jest to propozycja m.in. dla osób, które planują założyć działalność gospodarczą lub już ją prowadzą i potrzebują pomocy w temacie podatków. Asystent podatnika ma pomóc wejść w system podatkowy i realizować obowiązki podatkowe.
- Obsługa podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą przez asystenta podatnika obejmować będzie przede wszystkim udzielanie informacji w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), udzielanie pomocy i wsparcia w konkretnych sprawach podatnika, przekazywanie informacji na temat przepisów prawa podatkowego (a w tym uprawnień przysługujących podatnikom). Ponadto, asystent podatnika będzie udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego – dotyczących ubezpieczeń społecznych czy też podatku akcyzowego. Czynności wykonywane przez asystenta podatnika nie będą stanowiły doradztwa podatkowego. - dodaje Aneta Dziemidowicz.
Asystent podatnika, przydzielany na wniosek podatnika, realizować będzie swoje zadania nie dłużej niż przez 18 miesięcy od momentu wydania numeru NIP.