najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-08-12 17:27 100%

W Olsztynie odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta i radnych

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Wniosek o przeprowadzenie referendum ws. odwołania przed upływem kadencji prezydenta i Rady Miasta Olsztyna trafił w poniedziałek do komisarza wyborczego w mieście. Wg przedstawicieli komitetu "Kocham Olsztyn. Pragnę zmian" inicjatywę poparło blisko 14,5 tys. osób.

Jak poinformował pełnomocnik komitetu Janusz Niedźwiecki, wraz z wnioskiem dostarczono komisarzowi listy z podpisami prawie 14,5 tys. olsztynian, którzy poparli inicjatywę referendum. - Naszym zdaniem jest to dowód na to, że referendum stało się konieczne, bo mieszkańcy nie zgadzają się z obecnym posunięciami władz Olsztyna i chcą zmian - ocenił.

Informację o złożeniu wniosku potwierdziła dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Dorota Białowąs. - Trwa jeszcze liczenie dostarczonych kart i podpisów. Inicjator referendum zadeklarował we wniosku, że jest ich 14 tys. - powiedziała.

Jak dodała, komisarz wyborczy ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku. Aby referendum się odbyło, pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 13 420 olsztynian.

Inicjatorzy referendum zarzucili władzom Olsztyna brak skutecznego przeciwdziałania bezrobociu i ubożeniu mieszkańców oraz ignorowanie problemów młodych ludzi. W ich ocenie, lokalny samorząd m.in. wprowadza chaos inwestycyjny, prowadzi politykę niszczącą lokalne firmy, doprowadza do oszpecania miasta i dewastacji zieleni miejskiej. Oskarżyli też władze miasta o arogancję, niezdolność do dialogu społecznego i składanie obietnic bez pokrycia.

Pomysłodawcy referendum zapewnili, że ich inicjatywa nie ma charakteru politycznego, ale jest "szeroką koalicją ponad podziałami". Potwierdzili jednak, że troje z sześciu członków komitetu obywatelskiego "Kocham Olsztyn. Pragnę zmian" to działacze Ruchu Palikota, a pełnomocnik grupy Janusz Niedźwiecki kieruje lokalnymi strukturami tej partii.

Aneta Szpaderska z biura prasowego olsztyńskiego Urzędu Miasta powiedziała, że prezydent Piotr Grzymowicz, który w poniedziałek wyjechał służbowo do Warszawy, nie zamierza odnosić się ponownie do zarzutów grupy referendalnej. Jak przypomniała, zrobił to przed dwoma miesiącami, gdy ogłosili oni oficjalnie zamiar wystąpienia z inicjatywą referendum. Grzymowicz w przesłanym oświadczeniu napisał wtedy, że zarzuty podnoszone przez inicjatorów referendum świadczą o ich nieznajomości problemów miasta oraz uwarunkowań samorządu. Jak ocenił, każda forma wyrażania zdania w demokratycznym państwie - w tym także referendum - jest warta szacunku. Zastrzegł jednak, że takie prawo wyborcze powinno być stosowane w szczególnych wypadkach.

Ocenił też, że decyzja o referendum na rok przed wyborami samorządowymi jest szkodliwa, bo antagonizuje mieszkańców, odciąga uwagę od rzeczy istotnych i zabiera kluczowy rok, w którym mają zakończyć się ważne inwestycje.

Piotr Grzymowicz w wyborach w 2010 roku startował jako kandydat niezależny, popierany przez PSL. Wygrał wówczas w drugiej turze z byłym prezydentem, odwołanym w referendum po tzw. seksaferze, Czesławem Małkowskim.

Najwięcej mandatów w 25-osobowej olsztyńskiej radzie miasta ma Platforma Obywatelska (10 radnych), która współrządzi z lokalnym komitetem prezydenta Grzymowicza (czterech radnych).

Źródło: PAP

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
2013-08-12 18:06 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez qq
W Elblagu też byli już tacy to mieli hasło Kocham Elblag, a teraz tylko zmieniają na tych samych transparentach nazwe miasta
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
NoName
2013-08-12 20:52 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Najpierw "Kocham Elbląg" a teraz "Kocham Olsztyn". Przecież od razu można się zorientować że to kolejna akcja Palikotów
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-08-12 21:54 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Likwidator E-ga
I bardzo dobrze. Jak Olsztyn ma takich mieszkańców jak Elbląg, którzy wywołują referendum, ponoszą zbędne koszty na ich przeprowadzenie, dzielą mieszkańców na tych którzy są z nami i przeciw nam. Fundują reformy i obniżki opłat zabójcze dla ich budżetów, aby przypodobać się gawiedzi, nie zasługują na istnienie. Bez tych miast to województwo W-M też nie ma prawa istnieć. Zresztą najbliższe województwa są przy Gdańsku i Białymstoku. Tam można się udać.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-08-12 21:59 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Likwidator E-ga
Nie będą więcej komentował na tym portalu. Co, prawda w oczy kole Panie redaktorze? A może trzeba dać szansę skomentować przez innych? .
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-08-13 11:16 33%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez HADES
Zarejestruj konto... skończą się twoje problemy :)
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.