najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Mateusz Milanowski
2016-01-17 07:30 100%

Warto zobaczyć: Zespół klasztorny Franciszkanów w Kadynach

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Klasztor Franciszkanów w Kadynach jednym z tych niewielu miejsc, gdzie sakralny budynek ukryty jest pośród lasu. Miejsce jest wyjątkowe nie tylko ze względu na historię, ale również atmosferę, która tam panuje.
 
Klasztor Franciszkanów znajduje się na skraju wysoczyzny, w odległości około pół kilometra od zabudowy Kadyn. Prowadzi do niego leśna droga, która większość osób przyprawi o lekką zadyszkę. Ale właśnie w tym jest cała magia, kiedy nieco zmęczeni wkraczamy w zupełnie inne miejsce, ciche, spokojne, wyizolowane od świata. Do czego wykorzystamy tę atmosferę, zależy już od nas samych...
 
Budowla powstała w latach 1682-1683 za sprawą ówczesnego właściciela Kadyn, Jana Teodora Schliebena. Ciekawostką jest, że fundacja klasztoru nastąpiła po przejściu Schliebena z protestantyzmu na katolicyzm. Pod wpływem jezuitów z Reszla, z wyznawcy luteranizmu, stał się gorliwym katolikiem, co doprowadziło do aktywnego wspierania przez niego kościoła katolickiego. Drewniany pierwotnie klasztor usytuowany został na pruskim grodzisku. Według legendy, była to dawna siedziba księżniczki Kadyny.
 
Prowizoryczna XVII-wieczna, drewniana konstrukcja zastąpiona została w latach 1745-1749 murowaną. Wzniesiona na zlecenie Warcisława Dąbskiego, ówczesnego właściciela Kadyn budowla była imponujących rozmiarów. Nowy zespół klasztorny składał się z kościoła i przylegającej do niego kaplicy loretańskiej. Obok niej stanęła w 1755 roku wieża dzwonna z zegarem. Nie zabrakło również dworku z pokojami dla gości i pielgrzymów, budynku dla nauczyciela szkoły klasztornej, jak również dziedzińca gospodarczego, stajni, stodoły i ogrodu warzywnego. 
 
Niestety historia nie oszczędziła klasztoru. Do końca XIX wieku większość zabudowań klasztornych rozebrali Prusacy, którzy realizowali politykę antykościelną. Ruinami zainteresowało się dopiero Ministerstwo Kultury i Sztuki na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Według ich koncepcji powstać tam miał dom pracy twórczej. Na szczęście tak się jednak nie stało, ze względu na brak funduszy. Rozpoczęte prace przerwano, a obiekt przekazano Kurii Biskupiej w Olsztynie, a ta następnie zakonowi O.O. Franciszkanów. Dzięki ich staraniom w 1994 roku udało się doprowadzić ocalałą część budynku klasztornego do użytku. Następnie przystąpiono do rekonstrukcji pozostałej części klasztoru. 
 
Obecnie mieści się tu Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów i parafia pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Msze święte w kościele odprawiane są w niedziele i święta o godzinie 9:00 i 11:00. W sezonie letnim dodatkowo codziennie o godzinie 18:00.
 
Do klasztoru dojdziemy pieszo, wchodząc do Rezerwatu Kadyński Las obok Dębu Jana Bażyńskiego. Dla osób, którym taki spacer sprawia trudności jest alternatywa – można przyjechać samochodem. Szutrowa droga prowadzi między terenami dawnej stadniny koni, a obecną posiadłością Kadyny Folwark Hotel & Spa. Jadąc od strony Elbląga, wjazd jest po prawej stronie, tuż za odrestaurowanym, ceglanym budynkiem stajni.

 

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
2016-01-17 20:49 67%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Lala
Szkoda tylko,że nie zamieszczono w artykule bardzo ważnego nazwiska: pierwszego Proboszcza , który dzwignal te ruiny. Ojciec Leszek Czyściecki- pierwszy proboszcz franciszkanin, który stracił zdrowie wznosząc mury tej świątyni i całego zespołu przyklasztornego. W 1990 roku w ruinach rosły buki. To dzięki Jego niezlomnosci,uporowi i charyzmie dziś to tak wygląda!
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2016-01-18 13:34 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
To jest na tyle ciekawa historia, że raczej podejmę ją jako osobny wątek :) Pozdrawiam
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-01-18 08:44 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
"Do końca XIX wieku większość zabudowań klasztornych rozebrali Prusowie, którzy realizowali politykę antykościelną" Faktem jest , że Prusowie byli nieco antykościelni, ale w sumie trudno im się dziwić. Problem w tym, że już w XVI wieku niewielu ich zostało. Autorowi chodzi raczej o Prusaków.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2016-01-18 13:33 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Po utracie przez Polskę niepodległości, na skutek rozbiorów cały region został przyłączony do państwa pruskiego. Zatem, jeżeli nie mylę się, to określenie Prusowie jest raczej poprawne?
Pozdrawiam i dziękuję za uwagę.
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2016-01-19 12:29 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez aaz
Panie Mateuszu, a jednak Prusacy nie Prusowie... (-;
Proszę szybko poprawić i nie będzie tematu. Pozdrawiam,
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2016-01-19 12:32 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Prawda, sprawdziłem dokładnie i rzeczywiście poprawne określenie w tym przypadku to Prusacy. Dziękuję za uwagę :)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-01-18 10:23 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez feeddd
Lala czy to był ten Proboszcz co chadzał boso?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-01-18 14:56 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez mieszkaniec
tak. o niego chodzi. wielki czlowiek - nie majac nic procz habitu i sandalow odbudowal ruiny i przwrocil klasztorowi dawna swietnosc
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2023-03-02 22:45 0%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez pfk
chodził w sandałach, ale bez skarpet, obojetne zima czy lato, a w Kadynach zimą bywało w tamtych czasach po -30st C
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2017-05-06 19:20 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Cichy
Bardzo proszę, by pisząc o Kadynach, uwzględnić osobę o. Leszka Czyścieckiego, legendarnego proboszcza tego miejsca.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.