najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2014-10-24 11:01 100%

Wielki sukces Małego Ruchu Granicznego

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Mimo negatywnych opinii Prawa i Sprawiedliwości, okazało się, że jednak Mały Ruch Graniczny jest wielkim sukcesem. Według danych Straży Granicznej do 30 września 2014 roku granicę polsko-rosyjską przekroczyło 2,4 mln Rosjan i ponad 2,1 mln obywateli Polski.

O ocenie funkcjonowania ułatwień w ruchu między województwem warmińsko-mazurskim a Obwodem Kaliningradzkim mówili marszałek województwa Jacek Protas oraz gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow. W konferencji uczestniczył też marszałek Jacek Protas.

- Naszym obowiązkiem jest budowanie dobrosąsiedzkich relacji i współpracy między mieszkańcami oraz władzami lokalnymi obydwu regionów – powiedział marszałek Protas. – Przed nami konkretne wyzwania, aby mały ruch graniczny mógł jeszcze lepiej spełniać pokładane w nim nadzieje. Chodzi mi o rozszerzenie strefy o wszystkie powiaty naszego województwa, włączenia do umowy o małym ruchu granicznym przejścia morskiego w Elblągu oraz modernizację linii kolejowej z Olsztyna do Braniewa, która może stać się dobrą alternatywą dla przejazdów samochodem.

O konieczności budowania wzajemnych kontaktów między miastami i jednostkami publicznymi mówił podczas spotkania gubernator obwodu Nikołaj Cukanow. Marcin Nosal, konsul generalny RP w Kaliningradzie, podkreślał wpływ MRG na rozwój stosunków między ludzkich między mieszkańcami obydwu regionów. Efektem tego jest m.in. duże zainteresowanie nauką języka polskiego wśród rosyjskich uczniów.

Z kolei konsul Federacji Rosyjskiej Aleksandr Karaczewcew podkreślał, że nie ma żadnych problemów w procesie wydawania kart i zaczął już przekazywać nowe, dłuższe zezwolenia. Od lipca 2014 roku osoby, które posiadały 2-letnie zezwolenie mogą ubiegać się o podobne zezwolenie na 5 lat.

Według danych Straży Granicznej do 30 września 2014 roku granicę polsko-rosyjską przekroczyło 2,4 mln Rosjan i ponad 2,1 mln obywateli Polski. Zezwolenia uprawniające do przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego od początku roku uzyskało ponad 32 tys. Rosjan oraz 14,5 tys. Polaków. Tylko w II kwartale 2014 roku Straż Graniczna odnotowała blisko 400 tys. odpraw cudzoziemców w ramach MRG, czyli o 76% więcej niż w porównywalnym okresie 2013 roku.

Z kolei w ramach małego ruchu w II kwartale tego roku granicę przekroczyło około 827 tys. Polaków, ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W przypadku cudzoziemców MRG stanowił w tym okresie 49,5 proc. wszystkich przekroczeń granicy. W przypadku Polaków te statystki są jeszcze wyraźniejsze. Aż 97 proc. wszystkich przekroczeń granicy przez obywateli Polskich stanowił w II kwartale 2014 roku mały ruch graniczny.
 

oceń wątek 5 0 zgłoś do moderacji
2014-10-24 12:52 58%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Bywam w świecie i...
Wielki sukces traktowania Polaków jak śmieci. Czemu wy wmawiacie ludziom że ta granica jest dla Polaków? To jest wszystko zrobione pod Rosjan. Każdy kto choć raz się zetknął z nasz odprawą i zobaczył jak wygląda ona po Rosyjskiej stronie. Wie co jest grane. Wolność gospodarcza polega na tym, że ludzie w nieograniczony sposób korzystają z różnic cenowych po obu stronach. Dziś ten luksus posiadają tylko Rosjanie. Mogą robić wszystko. Ciebie państwo zniszczy za paczkę fajek lub litr paliwa ponad normę.Rynek reguluje opłacalność tych produktów-nikt nie powinien mi tego zabraniać w strefie przygranicznej. Gadanie o stracie państwa to bzdura. Najpierw trzeba mieś by stracić. A my nie mamy nic. Kto traci? Bogactwo regionu mierzy się zasobnością portfela zwykłego mieszkańca.
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
Alfred z Rosji
2014-10-25 00:11 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Alfred z Rosji
..."Dziś ten luksus posiadają tylko Rosjanie. Mogą robić wszystko. Ciebie państwo zniszczy za paczkę fajek lub litr paliwa ponad normę."
Gdyby moglybysmy robic wszystko to kupowali by u was mieso tonami a do was przywozili paliwo. Ale nam to tagze nie jest dozwolone. Kiedys mnie zawrocili do domu z polskiej strony tylko dlatego ze przepalila sie zarowka. No i jaki "luksus" my mamy?
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-10-25 00:56 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez popo
pies cie tracal kacapie
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-10-24 16:04 40%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez pouniwerku
To dziwne, bo za PO zostały wprowadzone ograniczenia dla Polaków przekraczających granicę, chyba dobrze pamiętam, nie chce mi sie szukać tekstu.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2014-10-24 16:43 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez nick
zapytajcie dlaczego konsulat nie przyjmuje wniosków o MRG i wizy tylko trzeba karmić prowizją pośrednika, czy tak jest w umowie
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2014-10-24 17:06 60%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wiza
Ewidentny sukces Platformy Obywatelskiej. A politycy PiS-u dają sygnały, że są za likwidacją małego ruchu granicznego. Czy więc PiS jest za rozwojem naszego miasta, wątpię?
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.