najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Agnieszka Światkowska
2013-06-10 15:39 100%

Zmarł Janusz Cydzik. Pedagog z wielką pasją

rozpoczęty ponad rok temu przez Agnieszka Światkowska

Niezwykła osobowość, emanująca pamięcią faktów, anegdot i żartów. Encyklopedia wiedzy nie tylko przyrodniczej. Przechowujący liczne pamiątki czasu. W sobotę 8 czerwca zmarł Janusz Cydzik, wieloletni nauczyciel – pedagog, fotograf, dokumentalista. Miał 74 lata.

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, Pan Janusz odszedł nagle, a bezpośrednią przyczyną śmierci był najprawdopodobniej rozległy zawał serca. Tym bardziej to smutne, gdyż ani rodzina, ani najbliżsi, czy też znajomi nie byli na to przygotowani.

Uroczystości żałobne odbędą się 12 czerwca w kościele pw. Wszystkich Świętych w Elblągu przy ul. Agrykola. O godz. 12.45 zostanie wystawiona urna z prochami zmarłego, o 13.00 odprawiona zostanie msza święta. Tuż po niej rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym Nowa Dębica.

Jak Go zapamiętamy?
Na pewno jako człowieka legendę z wielką charyzmą i z wysoką kulturą osobistą.

Jako że uczęszczałam do IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, miałam to szczęście, że tuż przed odejściem na emeryturę, Pan Profesor Cydzik, uczył mnie biologii. Sposób prowadzenia zajęć, odtwarzane filmy dydaktyczne z lat '70, sprawdziany opatrzone stempelkami – to pierwsze moje wspomnienia. Do dziś dnia pamiętam Dzień Kobiet w IVLO, kiedy to Pan Profesor, tak najwyraźniej miał w zwyczaju, zapraszał najpierw do klasy dziewczęta i włączał utwór Leonard Cohena „Dance me to the end of love”, a następnie w towarzystwie męskiej części klasy, składał nam życzenia. To było bardzo miłe. Jakim był nauczycielem? Wymagającym, surowym, ale doceniającym starania. Zawsze dał szansę na poprawę oceny. Dla tych zaś, których przyłapywał na ściąganiu, nie miał litości. Niestety takich nauczycieli jak Pan Cydzik jest już coraz mniej.

Agnieszka Światkowska (Guzowska), uczennica IV LO

Gdy w 1996 roku rozpocząłem naukę w IV LO, zacząłem zastanawiać się nad dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi. Jedną z możliwości było kółko fotograficzne prowadzone przez prof. Cydzika. Był także moim nauczycielem biologii. Bardzo solidnym, wymagającym i szczegółowym. Dzięki temu przekonał mnie, że nie lubię uczyć się o roślinach i zwierzętach, ale za to zakorzenił we mnie zamiłowanie do fotografii, zostało tak do dzisiaj. Choć dla wielu wydawał się surowy to w bezpośrednich kontaktach był bardzo przyjazny. Zawsze interesował się naszymi problemami. Pamiętam jak martwił się naszymi ocenami, wymagał, ale za wszelką cenę chciał nas czegoś nauczyć. Kontakt z nim miałem do końca. Nigdy nie zapominał o moich wystawach, śledził wszystko to, co się dzieje w moim życiu fotograficznym. Przy każdym naszym spotkaniu chwalił się moją osobą przy kolegach. Niech spoczywa pokoju.

Konrad Kosacz


Rodzinie, najbliższym i przyjaciołom Janusza Cydzika składamy wyrazy głębokiego współczucia.

oceń wątek 14 0 zgłoś do moderacji
2013-06-10 15:52 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez hh
Rest in peace!
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 16:06 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez basia g.
Uczył mnie biologii i biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania w nieistniejącym dziś Studium Wychowania Przedszkolnego.Był nauczycielem wymagającym ale zawsze sprawiedliwym.Miałam szczęście,że mogłam być Jego uczennicą!Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny Pana profesora
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 17:26 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Efka
Byłam jego uczennicą w SWP. Nie zapominał swoich uczennic. Tak niedawno spotkaliśmy się na rowerach. To był pedagog przez wielkie P.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 18:20 33%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez tolo
...był moim nauczycielem w szkole podstawowej nr 20 na Rawskiej...spoczywaj w spokoju...kondolencje dla rodziny i brata Lucjana Cydzika...
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 20:35 38%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Barbara J.
właśnie w sobotę wspominałam z córką /obie uczył/ ,jak przed kartkówką z biomedycyny , podszedł do mnie i zabierając z ławki piórnik -"mówiłem ,żeby wszystko pochować " zabrał kartkę i tyle było z mojego pisania.
Niech spoczywa w pokoju, wyrazy współczucia dla rodziny.
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2013-06-10 21:50 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Monroe
Żałuję bardzo, że nie spotkam gdzieś w parku na spacerze...może to nie jest najlepsze miejsce na taki wpis ale pozwolę sobie to zrobić bo osobiście nie będę miała już okazji a mam nadzieję, że napisane" może przeczyta" niż takie co zostanie w myślach.
Przez ostatnie 2 lata myślałam intensywnie o Panu, bardzo mi przykro, że się nie spotkaliśmy od czasu ukończenia liceum, bo chciałam Panu powiedzieć, że dzięki Panu pokochałam biologie i kończę studia w tym kierunku :) Pamiętam stempelki zwierzątek na kartkach, lustro z tyłu klasy, gdzie było widać jak ktoś ściąga, podczas sprawdzianu gazetę z dziura żeby Nas widzieć, odpowiedzi ustne - nigdy nie zapomnę :)Szanował Nas i wymagał szacunku do siebie i trzymanie się zasad. I ten uroczy uśmiech.
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2013-06-10 22:10 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Michał Kuna
Niezapomniany pedagog i wychowawca. Uczył mnie biologii w latach 1991-1995, a w latach 93-95 był moim wychowawcą. To Pan Janusz wszczepił we mnie bakcyla fotografii. Pamiętam "Franka" w Jego gabinecie, a także ciemnie fotograficzną na II piętrze w IV LO.
Szkoda, naprawdę szkoda :(
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 22:16 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Ewa
Moj nauczyciel w latach 1985-89, jego system rozsadzania uczniow-legendarny, tak jak zabezpieczenie antysciagawkowe, czasami sama stosowalam!
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 23:48 33%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Małgorzata
Wspaniały, wymagający nauczyciel z pasją. Uczył mnie biologii i biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania w latach 1978-1982. Na maturze w 1982 tylko trzy dziewczyny zdawały u Niego biologię, bo było trudno zdać.Dostałam czwórkę, a na egzaminie na studia ocenę wyżej. Taki był poziom jego nauczania.Do tej pory wiele pamiętam z Jego fantastycznych lekcji, mam też fotki robione przez Profesora.
Wyrazy współczucia dla Rodziny.Niech spoczywa w pokoju.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-11 08:25 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez były uczeń
Wspaniały Nauczyciel. Wymagający, ale zawsze z szacunkiem do uczniów. IV LO, w którym uczył, skończyłem 14 lat temu. Spotykałem Go czasami, gdy spacerował po mieście. Pamiętał mnie - zawsze pytał, co słychać, chociaż do najzdolniejszych z biologii nie należałem.
Dowiedziałem się o Jego śmierci przed chwilą. Jest mi naprawdę przykro, że już nigdy nie spotkam Go na spacerze.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-11 11:24 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez ircia208
pracowalam w 4lo jakis czas temu poznalam tam wspanialego nauczyciela jakim byl pan CYDZIK uczyl moje trzy corki.Skladam wyrazy glebokiego wspolczucia rodzinie,
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-11 22:25 0%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez marta
Profesor Cydzik w latach mojej nauki stanowił jeden z filarów - był nauczycielem, którego szanowano. Nie miałam z Nim lekcji, ale doskonale Go pamiętam. To smutne, że odchodzą tak wspaniali ludzie.
Wyrazy współczucia dla Rodziny i Najbliższych...
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-06-13 11:22 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez marek
Dla mnie zawsze bedzie polskim Davidem Attenborough
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.