Po naszej publikacji na temat szlabanu, jakim Spółdzielnia Sielanka odgrodziła wjazd na osiedle przy ul. Władysława IV, odezwali się wzburzeni mieszkańcy. Jak sugerują, władze spółdzielni wprowadziły ich w błąd, a szlaban miał być usytuowany inaczej.
Przypomnijmy, że na łamach elblag.net informowaliśmy o kolejnym szlabanie, który wyrósł przy ul. Władysława IV. Tym razem nie tylko odgrodził parking, ale całą drogę osiedlową. Powstaje pytanie – czym tym razem nie przesadzono w ograniczeniu dojazdu do budynków mieszkalnych?
Jak informuje Spółdzielnia Sielanka nowy szlaban przy ulicy Władysława IV został postawiony za wyraźną zgodą lokatorów. Pracownicy spółdzielni od pewnego czasu przyglądali się problemom z miejscami parkingowymi na osiedlu. Mieszkańcy posiadają prywatne miejsca postojowe, jednak często były one zajmowane przez obce osoby. Administratorzy budynków skierowali ankiety do ponad 400 lokatorów z pytaniem - czy wyrazili by zgodę na zamontowanie szlabanu. Otrzymali ponad 51 % pozytywnych odpowiedzi. W tej chwili trwa procedura montowania systemu domofonów w domach mieszkańców, którzy wyrazili na to zgodę. Każdy mieszkaniec bloków może zakupić pilot do szlabanu za kwotę 70 zł.
Po naszej publikacji odezwali się mieszkańcy osiedla, którzy przedstawili całkiem inną wersję zdarzeń. Czytelnicy wskazywali, że jeśli nie posiadają samochodu, nie mogą otrzymać pilota do szlabanu.
- Jak ma do mnie przyjechać ktoś znajomy, jak nawet nie mogę go wpuścić pod dom. Może Pan Szałachowski zapomniał, że nie wszyscy mają samochody? – pyta nasz Czytelnik. – Jeśli będę chciał kupić np. pralkę, jak ją podwiozę pod mój blok. Z tego co mi wiadomo, większość mieszkańców naszego osiedla była przeciwna szlabanom, więc dlaczego spółdzielnia nas odgrodziła?
Inny Czytelnik dodaje, że według jego wiedzy rozdano 352 ankiety, a za budową szlabanu opowiedziało się zaledwie 88 osób. W ankiecie wskazano, że szlaban będzie bronił dostępu jedynie do wieżowców o numerach: 1,3,5,7.
- Tymczasem za jednym zamachem zagrodzono całe osiedle. Teraz jak zamawiam np. pizzę z baru, to jak mam wpuścić dostawcę? – pyta nasza Czytelniczka.
Spółdzielnia Sielanka wyjaśnia, że decyzja o wprowadzeniu do planu i wyboru formy zabudowy lub przebudowy, lub budowy szlabanu, jest podejmowana w sposób demokratyczny, czyli decyduje większość – za daną forma musi wypowiedzieć się co najmniej 51 proc. ankietowanych, przy zwróceniu również minimum 51 proc. ankiet. Wyniki ankietowania są zawsze przekazywane mieszkańcom za pomocą ogłoszeń wywieszanych w tablicach ogłoszeniowych na klatkach schodowych. Regulamin dostępu do korzystania ze szlabanu upoważnia każdego członka zamieszkałego w danej nieruchomości, bez względu, czy posiada samochód, czy też nie, do zakupu pilota do szlabanu.
W indywidualnych okolicznościach na wniosek lokatora istnieje możliwość zakupu dodatkowego pilota, np. gdy w mieszkaniu zamieszkują dwie rodziny lub posiadają dwa samochody do oddzielnego użytku. Do osiedli ze szlabanem mają swobodny dostęp służby techniczne, ratownicze i medyczne poprzez wyposażenie tych służb w uniwersalne piloty i karty magnetyczne. W osiedlu Władysława IV szlabany dodatkowo zawierają opcję połączenia z mieszkaniem za pomocą sieci domofonowej i po wykupieniu nowego, dwufunkcyjnego unifonu można bez posiadania pilota również dysponować szlabanem, co usuwa wszelkie „utrudnienia”, jakie przedstawiono w tym piśmie.
Na dzień dzisiejszy w zasobach Spółdzielni zamontowanych jest 27 szlabanów i wszystkie szlabany zostały zamontowane na wniosek mieszkańców i za zgodą mieszkańców, wyrażającą się w większości. Dla udogodnienia i poprawy warunków parkowania na osiedlu Władysława IV posiadających dwa wjazdy, piloty do dwóch szlabanów zastały tak zaprogramowane, że za pomocą jednego pilota można wjechać na każdy z tych parkingów.