najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

sport

forum przeznaczone dla miłośników sportu
Patronat nad
2017-02-14 16:00 100%

Patronat nad "Biegiem Żołnierzy Wyklętych" obejmie Prezydent RP Andrzej Duda?

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Za niecałe 2 tygodnie (26 lutego), po raz pierwszy w Elblągu, odbędzie się Bieg Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Piąta edycja tej imprezy wystartuje w Bażantarni o godzinie 10:00, a wszystko to możliwe jest dzięki temu, że jedno z miast, które wyrażało chęć organizacji takiego biegu, zrezygnowało i w jego miejsce wskoczył Elbląg. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Witold Wróblewski, Generał Marek Sokołowski oraz wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Istnieje także możliwość, aby do tego grona dołączył Andrzej Duda - Prezydent naszego kraju.

Bieg Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" będzie biegiem przełajowym na dystansie - bardzo znaczącym - 1963 metrów. Długość ta nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do ostatniego z żołnierzy podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka (pseudonim "Lalek"), który od 1949 roku samotnie ukrywał się przed funkcjonariuszami UB. Imprezą towarzyszącą będzie bieg na orientację. Klasyfikacja w obu startach będzie podzielona na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe (dziewczęta i chłopcy), gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz open (kobiety i mężczyźni). Dla uczestników przygotowano dyplomy, pamiątkowe medale, koszulki i nagrody rzeczowe. Przy okazji - w związku z tym, że rok 2017 jest w Elblągu rokiem gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego - impreza będzie okazją do upamiętnienia Honorowego Obywatela naszego miasta.

Wszystkie wydarzenia, które upamiętniają bohaterów powstania antykomunistycznego, w 2017 roku mogą starać się o Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W związku z tym można wnioskować o objęcie patronatem na stronie kancelarii Prezydenta RP. Póki co na liście prezydenckich patronatów przyznanych na luty 2017 roku znajdują się m.in.: V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Beniaminek Cup Junior 2017 (Starogard Gdański), Koncert Galowy Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Kraków), Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorlicach czy Anioły Wyklęte I Wrocławska Retrospektywa Festiwalu Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” (Wrocław).

Od 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych organizuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”. Do pierwszej edycji zgłosiło się 50 uczestników. Pobiegli lasem, wokół Zalewu Zegrzyńskiego. Po roku organizatorem została Fundacja Wolność i Demokracja. Impreza rozrastała się. W ubiegłym roku zgłosiło się 40 tys. biegaczy, ze 160 polskich miast oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku ma być 60 tys. uczestników z 240 miejscowości, w tym nasze miasto.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-14 16:09 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Bigi
Jakieś info. na temat rejestracji? Na oficjalnej stronie nic nie ma na temat naszego miasta.
odpowiedz oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2017-02-14 18:40 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Odziem
Stowarzyszenie tuElbląg oraz
ELBLĄSKI KLUB ORIENTEERINGU GRYF zaprasza na V Edycję Biegu TROPEMWILCZYM, pierwszy raz w Elblagu.
MIEJSCE: 26.02.2017R. Park Bażantarnia
Rozpoczynamy od godziny 10.00
Zapisy przyjmujemy do 22.02.2017 r. na adres e-mail: kazek14521@onet.pl tel. kom. 603778389 bolesaw.czechowski@interia.pl tel. kom.505246602
lub w dniu zawodów do godz. 9.30 przy muszli koncertowej. Ilość miejsc ograniczona do 180 zawodników /decyduje kolejność zgłoszeń/.
W zgłoszeniu proszę bardzo wyraźnie zaznaczyć jaki bieg /przełajowy czy na orientację/ i kategorię wiekową
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW NA POLANĘ W BAŻANTARNI PRZY WIATACH.
OGNISKA, DLA DZIECI MOŻLIWOŚĆ STRZELANIA
Uczcijmy Pamięć Żołnierzy Wyklętych oraz generała broni Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego ( Honorowego Obywatela Elbląga
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-02-14 19:23 67%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez janos
Bandyci przeklęci zmuszali mieszkańców do biegu. Sami nie biegali. Wiem z autopsji
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2017-02-14 19:24 75%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez jezry
No chyba, że za wódką.
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2017-02-14 20:01 60%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez op
Elbląg jest szczególnie predystynowany do organizacji takich imprez, jako miasto położone na rdzennie polskich ziemiach, na których był najsilniej rozwinięty ruch oporu.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2017-02-14 20:20 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Janois
Oooo. Widzę, że cenzura ostro działa.Tylko wpisy jedynie słuszne są zamieszczane
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-15 09:07 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Kolo
Śmiech na sali z tego "biegu". I słusznie. Dystans beka, limit uczestników beka (spokojnie, kompletu i tak nie będzie), upolitycznienie imprezy beka. Czekamy na informacje o nagrodach: uścisk dłoni rzecznika MON, czy kij baseballowy z wizerunkiem żołnierzy wyklętych?
odpowiedz oceń post 5 0 zgłoś do moderacji
2017-02-15 14:37 40%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Razem Warmińsko-Mazurskie w sprawie organizacji przez władze miasta Elbląga tzw. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: "Nie podoba nam się ta inicjatywa. Kolejny raz miasto angażuje siły i środki w promocję wątpliwych moralnie bohaterów z czasów II wojny światowej. Żołnierze podziemia niepodległościowego, całkiem słusznie nazywani byli „przeklętymi”. Tacy „bohaterowie” jak Łupaszko czy Rajmund Rajs „Bury” dokonywali makabrycznych zbrodni na mieszkańcach np. Białostocczyzny. Ich ofiary ginęły głównie dlatego, że były innej narodowości niż polska. W miejscowości Puchały Stare tzw. "wyklęci" w 1946 roku rozstrzelali 30 białoruskich furmanów, zaś we wsi Zaleszany żywcem spalili 16 cywilów. Uważamy, że promowanie przez urzędy publiczne tych wydarzeń nie powinno mieć miejsca. Zwracamy się do radnych miasta i Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg o wycofanie swojego poparcia dla tej inicjatywy. Razem 1 marca upamiętniać będzie prawdziwych żołnierzy wyklętych – Dąbrowszczaków. Antyfaszyści
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-02-15 14:39 40%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Pamiętajmy o ponad pięciu tysiącach cywili – mężczyznach, kobietach i dzieciach – bestialsko zamordowanych przez tzw. żołnierzy wyklętych, którzy będą fetowani przez kilka najbliższych dni. Sabinka Mozolewska miała 6 lat. Została zamordowana w lutym 1947 roku przez oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Henryka Gawkowskiego, ps. „Rola”. Zabici zostali też jej najbliżsi. Ci sami ludzie pozbawili życia 9 – letnią Wiesię Myślińską i jej rodzinę. 29 listopada 1945 r. oddział Franciszka Olszówki, ps. „Otto”, zamordował 7-osobową żydowską rodzinę Kohnów, w tym małe dzieci. Łącznie banda „Otta” zabiła 71 osób – z czego aż 41 to były osoby cywilne. 6 czerwca 1945 r. oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” dokonał we wsi Wierzchowiny masakry ukraińskiej ludności cywilnej (na zdjęciu). „Wyklęci” zamordowali 194 osób, w tym 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Najmłodsza ofiara miała dwa tygodnie. (...)
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-02-15 14:41 40%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
(...) 22 maja 1945 r. oddział por. Zygmunta Błażejewicza, ps. „Zygmunt” (podwładnego Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszko”) dokonał pacyfikacji prawosławnej wsi Potoka. Akcja nosiła znamiona czystki etnicznej. Śmiertelnymi ofiarami spalenia osady były m.in. małe dzieci Marii Gierasimczuk: Gienia, Nina i Władzio. Historycy szacują, że tzw. żołnierze wyklęci zamordowali 187 dzieci poniżej 14 roku życia. Liczba zabitych z ich rąk cywilów przekracza 5 tysięcy. W wyniku największej manipulacji historycznej III RP w najbliższych dniach sprawcy tych zbrodni będą fetowani podczas akademii, odczytów, rekonstrukcji czy imprez sportowych. 1 marca, w tzw. Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, przywróćmy pamięć o niewinnych i bezbronnych ofiarach podziemia zbrojnego. Zapalmy świeczkę Sabince, Nince, Gieniowi, Wiesi i innym pomordowanym dzieciom!

link: http://trybuna.eu/187-swieczek-na-1-marca-tyle-dzieci-zamordowali-wykleci/
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.