najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

sport

forum przeznaczone dla miłośników sportu
Sebastian Karaś z Elbląga ustanowił nowy rekord Polski: 96,85 km!
2017-02-15 10:20 100%

Sebastian Karaś z Elbląga ustanowił nowy rekord Polski: 96,85 km!

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Elblążanin Sebastian Karaś od ponad 10 lat mieszka i trenuje w Warszawie. Dzisiaj, o 10:01, ustanowił nowy rekord Polski w przepłynięciu najdłuższego dystansu na basenie 25-metrowym w czasie 24 godzin. Do pobicia rekordu Guinnessa zabrakło mu bardzo niewiele...

Sebastian Karaś wystartował wczoraj, w walentynki, o godz. 10:00 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany przy ul. Lindego 20 w Warszawie. Aby pobić rekord Polski musiał przepłynąć w ciągu doby co najmniej 54,6 km. Ta sztuka udała mu się z dużym naddatkiem. Sebastian pokonał w ciągu doby aż 96,85 km!   

Sebastian był bardzo bliski pobicia rekordu Guinnessa, należącego do Szweda Andreasa Forvassa, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przepłynął w czasie 24 godzin 101,9 km. Zabrakło mu "zaledwie" 5 km i 50 metrów.

Była walka od szóstej godziny. Te ostatnie cztery, czy pięć (godzin - przyp. redakcji) to już na wytrwanie było, ale jestem naprawdę szczęśliwy. Przede wszystkim miałem taki plan, żeby nie myśleć ile mam do końca. (...) To trzeba przeżyć. Tego nie da się opisać słowami - mówił Sebastian bezpośrednio po pokonaniu morderczego dystansu i spędzeniu 24 godzin w wodzie.

fot. Rajmund Nafalski 

W trakcie bicia rekordu odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz chorej dziewczynki Magdaleny Samoraj, która jest pod opieką Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Dziewczynka cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczkę, wodogłowie. 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2015 roku Sebastian Karaś roku ustanowił rekord Polski w przepłynięciu kanału La Manche. Pokonał wówczas około 40 km w 8 godzin 48 minut. W 2016 roku natomiast próbował przepłynąć Morze Bałtyckie (a dokładniej: 100 km z Kołobrzegu na wyspę Bornholm) i jedynie bardzo złe warunki pogodowe spowodowały, że próba się nie zakończyła się sukcesem. 
 
Projekt bicia rekordu Polski przez Sebastiana Karasia uzyskał patronat Dzielnicy Bielany, CRS Bielany, a jego sponsorami były firmy: BYŚ (sponsor główny), ADRO, Texo Invest, Dom Formy. 
oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2017-02-15 17:44 71%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkanka
Ktoś czytał ten tekst przed publikacja? Błąd na błędzie...
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2017-02-16 09:26 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
Było kilka literówek, które natychmiast poprawiłem Dziękuję za monitoring.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-02-16 10:15 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkanka
Autor kilka literówek to jedno, ale nazwisko z małej litery to drugie... Dwa godziny nie piszemy w formie "10.01" w tej chwili wygląda to tak jakby ustanowił rekord w dniu 10.01. Godziny piszemy z dwukropkiem :) pozdrawiam :)
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2017-02-17 00:02 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
W sprawie formy zapisu godziny nie zgodzę się z Panią. PWN / Wielki słownik ortograficzny PWN wskazują, że obie formy są prawidłowe. Dodam, że forma zapisu, którą użyłem w artykule, czyli "10.01" jest bardziej powszechna i zalecana przez niektórych językoznawców. Niemniej dziękuję Pani za czujność :) Podaję źródła:
1. http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zapis-godziny;6141.html
2. http://lukaszrokicki.pl/2013/03/14/poprawne-zapisywanie-godzin/
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-02-17 08:48 33%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkanka
" Jeśli zapisujemy cyfrę oznaczająca godzinę (liczebnik porządkowy), nie stosujemy kropki. Tę sprawę reguluje Wielki słownik ortograficzny PWN (reguła [351])." :)

Obie formy są poprawne, ale w przypadku użycia liczebnika porządkowego "o dziesiątej..." (10:01) poprawniej jest użyć formy dwukropka :) Drogi autorze wiem, co mówią językoznawcy, ale ważne są też reguły :) Jeżeli językoznawcy uważają, że formy "poszłem", "chcem" są powszechnie używane to powinniśmy ich używać? Aktualnie zdaniem wielu językoznawców są one poprawne? :)

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1042:zapis-liczebnikow-porzdkowych&catid=44&Itemid=145
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-02-17 16:11 50%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
Jak miło jest prowadzić kulturalną dyskusję, tym bardziej taką, z której można się czegoś dowiedzieć. Poprawiłem zgodnie z Pani sugestią formę zapisu. Pozdrawiam.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-02-21 08:05 0%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkanka
:) Również pozdrawiam :)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.