najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

sport

forum przeznaczone dla miłośników sportu
Nasz wywiad z Adamem Borosem. Co słychać u byłego trenera Olimpii Elbląg?
2018-12-23 07:55 100%

Nasz wywiad z Adamem Borosem. Co słychać u byłego trenera Olimpii Elbląg?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Adam Boros to z pewnością jeden z najlepszych trenerów pikarskich w liczącej już ponad 70 lat historii Olimpii Elbląg. Podczas niemal pięciu lat pracy trenerskiej jego podopieczni zdobywali średnio 1,41 punktu na mecz, rozgrywając 96 spotkań. Udało mu się wprowadzić drużynę do drugiej ligi, gdzie w dwóch ostatnich sezonach zajęła odpowiednio piąte i szóste miejsce. Mimo ograniczeń kadrowych i finansowych zespół z powodzeniem rywalizował z drużynami potencjalnie silniejszymi. Duża w tym zasługa trenera.

Odejście z Olimpii to zamknięcie pewnego etapu w życiu szkoleniowca, który w dalszym ciągu robi to, na czym zna się najlepiej. Postanowiliśmy o tym porozmawiać. 

Marcin Mongiałło:  Został pan pierwszym trenerem Olimpii Elbląg w grudniu 2013 r. Po pięciu latach, we wrześniu 2018 r. odszedł pan z klubu. Mając na uwadze sukcesy osiągnięte z drużyną – awans zespołu do drugiej ligi (piąte i szóste miejsce na trzecim szczeblu rozgrywek w dwóch ostatnich sezonach) – była to decyzja, którą wielu kibiców przyjęło ze smutkiem. Byli zaniepokojeni o przyszłość zółto-biało-niebieskich. Pytali i pytają w dalszym ciągu: co dalej z Olimpią? Jakie były kulisy pana odejścia z klubu? 

Adam Boros: Zakończyliśmy wspólnie pewien etap. Dla każdego trenera praca z jednym zespołem przez blisko 5 lat to solidny dorobek. Swój czas spędzony w tym klubie oceniam pozytywnie. Oczywiście w tym zawodzie bywają lepsze i gorsze momenty. Czasem trzeba wykazać się cierpliwością i przetrwać trudne chwile. Sytuacja, w jakiej znalazł się zespół – mam tu na myśli przede wszystkim ilość zdobytych punktów i miejsce w tabeli – spowodowała, że podjąłem decyzję o rezygnacji z dalszej pracy z zespołem. Uznałem, że w tym momencie drużyna potrzebuje bodźca, impulsu do tego żeby zacząć grać bardziej skutecznie. Na pewno zarówno ja, jak i zarząd klubu nie tak wyobrażaliśmy sobie rozstanie, jednak sytuacja do tego dojrzała i pożegnaliśmy się bez żadnej urazy. 

Co jest według pana mocną stroną Olimpii, a co słabą?

Uważam że kolektyw jest mocną stroną tej grupy i obok umiejętności oraz cech wolicjonalnych daje powody do dużego optymizmu, jeżeli chodzi o perspektywę walki o utrzymanie. Moim zdaniem brakuje na chwilę obecną takiego zawodnika, który potrafiłby zrobić na boisku przysłowiową „różnicę”, swoją postawą i umiejętnościami pociągnąć za sobą resztę chłopaków w trudnych chwilach – coś na wzór Damiana Szuprytowskiego, czy Radka Stępnia. Wszyscy natomiast dostrzegają bardzo mocno brak skutecznego napastnika, egzekutora finalizującego akcje zespołu.

Co musiałoby się zmienić, aby móc ze spokojem patrzeć w przyszłość, ale także oczekiwać większych sukcesów? 

Stabilizacja – to słowo klucz, które często powtarzaliśmy i do którego przez okres pierwszych trzech lat konsekwentnie dążyliśmy. Duża rotacja personalna w ciągu dwóch ostatnich lat spowodowała, że brakuje automatyzmów, odpowiedniego zrozumienia na boisku. Dwa, trzy poważne ruchy transferowe, zdrowy i odpowiednio przygotowany zespół i przede wszystkim maksymalnie skuteczny początek rundy, pozwolą złapać odpowiedni rytm i nabrać pewności siebie. W efekcie będzie można myśleć o osiągnięciu celu, jakim jest utrzymanie, a w dalszej kolejności stabilizacja sportowa.

Kibice śledzący rozgrywki piłkarskie znają imiona i nazwiska najlepszych zawodników z wielu lig piłkarskich. W przypadku trenerów także mamy do czynienia z grupą głośnych nazwisk i choć jest ona zdecydowanie mniejsza, to nikt chyba nie podważa znaczenia trenerskiego rzemiosła i kluczowego znaczenia w kontekście sukcesów odnoszonych przez piłkarzy.  Jak duża jest rola trenera w sukcesie drużyny? Jakie są jego najważniejsze zadania?

Każdy trener przede wszystkim powinien mieć pomysł na to, w jaki sposób ma grać jego zespół, biorąc oczywiście pod uwagę jego potencjał. Ponieważ drużyna to kilkanaście lub kilkadziesiąt ogniw z różnymi charakterami i umiejętnościami, rolą trenera jest umieć te ogniwa odpowiednio poukładać, a także odpowiednio do nich dotrzeć. Uważam, że o efektach pracy trenera można mówić po okresie około dwóch lat, wtedy zaczynają działać wspomniane wcześniej automatyzmy, a co za tym idzie – obraz tego jak zespół chce prowadzić grę w ofensywie, a jak w defensywie.

Jaka jest rola przypadku – niektórzy określają go mianem szczęścia – w sukcesach drużyny?

Szczęście w sporcie nie jest  czynnikiem kluczowym, czyli nie można budować sukcesu w oparciu o ten czynnik. Jednak o tym, jak ważne jest w sporcie szczęście, a właściwie jego brak, przekonaliśmy się boleśnie podczas tej rundy. Nie chcę tutaj przytaczać konkretnych przykładów, ale gdybyśmy mieli choć odrobinę sportowego fartu, jestem przekonany że ta runda wyglądałaby podobnie do tej z poprzedniego sezonu.

Jak wygląda pana obecne życie? Czy w dalszym ciągu zajmuje się pan sportem? 

Obecnie jestem na trenerskim urlopie, jednak staram się unikać bezczynności.  Ponieważ od dawna chodził mi po głowie pomysł otwarcia szkółki piłki nożnej, jest do tego idealna okazja. Szkółka dla dzieci w wieku 4 – 12 lat rozpocznie zajęcia w połowie stycznia, natomiast w okresie ferii zimowych zorganizujemy piłkarskie półzimowisko dla dzieciaków z Elbląga i okolic. 

Trenerze, serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w prowadzeniu szkółki piłkarskiej. Radosnych, zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

-------------

Więcej informacji w zakresie rekrutacji do szkółki piłkarskiej prowadzonej przesz Adama Borosa oraz w sprawie półzimowiska możecie uzyskać pod numerem telefonu: 608 528 741.

Podczas półzimowiska piłkarskiego uczestnicy będą brać udział w treningach, w których m.in. będą ćwiczyć sprawność ogólną – będą wykonywać zadania ruchowe polepszające motorykę, wydolność oraz ogólną sprawność fizyczną, jak również będą uczyć się podstawowych technik piłkarskich. 

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
2018-12-23 11:30 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Wizard
Przykro mi , że artykuł typowo na zamówienie. Taka forma reanimacji trupa "politycznego". Marketing i reklama. Po ile to kosztuje?
odpowiedz oceń post 5 10 zgłoś do moderacji
2018-12-23 13:58 20%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ss
Myslalem ze Boros ma wiecej ambicji niz jakis przyszlosciowy etacik u Wroblewskiego albo dotacje z UM na swoja szkolke pilkarska. Do 3 ligi moglby sie jeszcze nadac, ale chyba wybral inna opcje na zarabianie kasy.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2018-12-23 18:52 53%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Ole
IMO najlepszy trener Olimpii, z bardzo dobrym, motywującym podejściem do piłkarzy.
odpowiedz oceń post 8 7 zgłoś do moderacji
2018-12-24 12:09 8%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez ss
najlepszy trener OE to Arteniuk, potem długo długo nic i dopiero Boros gdzieś tam daleko na drugim miejscu
oceń post 1 12 zgłoś do moderacji
2018-12-25 11:20 73%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez mlexer
do ss - a powiedz czym teraz zajmuje się p.Arteniuk-jakoś cicho o jego "osiągnięciach"
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2020-06-30 11:20 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Rympałek
Gbur tak na boisku jak i w trenerce i życiu prywatnym.Cwaniak sprzedał sie polityce żeby osiągną cel finansowo-karierowy własny ii rodzinki.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.