najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

sport

forum przeznaczone dla miłośników sportu
Z łezką w oku. To był wspaniały basen, po którym teraz hula wiatr... (+ zdjęcia)
2017-05-16 07:54 100%

Z łezką w oku. To był wspaniały basen, po którym teraz hula wiatr... (+ zdjęcia)

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Basen przy ulicy Spacerowej w Elblągu... Iluż elblążan łączy swoje wspomnienia z tym miejscem... Powstał w latach 30 XX wieku i funkcjonował do 2012 roku. Już niebawem, bo 6 czewca, minie 5 lat od czasu, gdy oficjalnie ogłoszono o wyłączeniu go z eksploatacji.

Długość obiektu, uroczyście otwartego w 1934 roku, wynosi 340 m. Jego szerokość, w zależności od miejsca, od 80 do 125 m, zaś łączna powierzchnia lustra wody - 3,35 ha. Przez wiele lat Elbląg mógł się poszczycić posiadaniem największego basenu w Europie i jednego z największych na świecie. Nawet obecnie zaledwie 2-3 obiekty (w zależności od kryterium jakie przyjmiemy) mają większą powierzchnię. 

Basen był przedzielony drewnianą kładką na dwie części. Zachowała się do dzisiaj, choć jej stan techniczny nie jest najlepszy. Na terenie obiektu grano z gry zespołowe, m.in. w siatkówkę. Funkcjonował bufet, w którym serwowano m.in. placki ziemniaczane. Nie zapomniano oczywiście o łazienkach, przebieralniach i prysznicach. Na terenie kąpieliska organizowane były różnego rodzaju zawody. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwali wykwalifikowani ratownicy. Otwarcie basenu mówiło o rozpoczynających się wakacjach. W szczycie jego świetności wielu elblążan nie miało samochodu, podróż do Stegny, Sztutowa czy Krynicy Morskiej upływała w zatłoczonych autobusach, basen natomiast był tuż, tuż, na wyciągnięcie ręki.

W latach 60-tych, 70-tych było to miejsce nie tylko wypoczynku, ale i spotkań towarzyskich. Podrywało się dziewczyny, niedednokrotnie spędzaliśmy tam czas od rana do wieczora. 

- wspomina z nostalgią pan Waldemar.

Basen był zasilany wodą z pobliskiej rzeczki - Kumieli. Kąpielisko pełniło, obok funkcji rekreacyjnej, również funkcję praktyczną. Było bowiem zbiornikiem przeciwpowodziowym, w razie potrzeby zatrzymując nadmiar wody bardzo szybko gromadzjącej się w "nieobliczalnej" Kumieli. 

Jak to się stało, że ten niegdyś piękny obiekt przez wiele lat ulegał ciągłej dewastacji, ciesząc się stopniowo coraz mniejszą popularnością, czego zasługą nie był tylko i wyłącznie pogarszający się stan czystości wody, ale także coraz gorszy stan techniczny basenu, jak również nieumiejętność zapanowania nad agresywnymi zachowaniami się młodzieży odwiedzającej to miejsce, szczególnie w godzinach mocno popołudniowych? Przypomnijmy w tym miejscu, że Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Elblągu był jedynie administratorem tego obiektu. Krótko mówiąc: dlaczego miasto zaniedbało ten obiekt, ostatecznie doprowadzając do wyłączenia go z eksploatacji? 

Wielu elblążan do dziś wspomina baen przy Spacerowej z łezką w oku. Poniżej kilka cytatów znalezionych na Facebooku.

Pamiętam basen. Piękne czasy. Bułka z serem i pomidor. Niedaleko wodospad, który wtedy wydawał się ogromny 

Krysia Zabrocka 

To były czasy! Lata 70-te. Kąpielisko miejskie MOSiR. Kierownik obiektu Zdzichu. Heniek (na zdjęciu), starszy ratownik WOPR i pomysłodawca różnych atrakcji dla nas adeptów, a później już ratowników i sezonowych pracowników na przepięknym obiekcie. Największym w Europie odkrytym basenie. Tak mówiliśmy (nie sprawdzałem). Uczyliśmy się nie tylko ratownictwa, ale i po pracy. Dawaliśmy upust fantazji. Była skocznia na wodzie i mnóstwo śmiechu do momentu pierwszego udanego skoku. Heniu zbudował też deskę surfingową. Wspomnienia 60-cio latka. A przy okazji pozdrawiam wszystkie Koleżanki i Kolegów, z którymi dane mi było pracować na Basenie 

Tadeusz Kawa 

Kiedys był to bardzo atrakcyjny obiekt. Pamiętam czasy, kiedy szliśmy calą paczką i siedzieliśmy tam godzinami przy audycji LATO Z RADIEM !!!!

Tomasz Murzynowski

Tyle lat był... chodziło się po pracy odświeżyć...spotkać z przyjaciółmi...dzieci które nie mogły wyjechać spędzały tutaj wakacje...to były piękne czasy...

Irena Sulżycka 

Chyba każdy mieszkaniec naszego miasta chciałby, żeby basen z powrotem odżył i stanowił miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich elblążan. Ze względu na wspaniałe położenie, wielkość oraz historię możliwości są wielkie. Trzeba jedynie je odpowiednio wykorzystać.

Jak wygląda to miejsce obecnie? Zaprszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-05-16 09:02 82%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Ryki
Wspomnienie pozostanie, niedługo to samo spotka elbląski stadion na Agrykola.
odpowiedz oceń post 9 2 zgłoś do moderacji
2017-05-16 11:01 82%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Lena
Pytanie. Czy nie można czegoś w tym temacie zrobić? Ten obiekt ze względu na wielkość i położenie w centralnym punkcie miasta mógłby nawet generować zyski. Miasto ma wystarczające środki, żeby go uruchomić, a wcześniej zrewitalizować. Ok,wiem, że coś w tym temacie jest realizowane, ale nie podoba mi się projekt. Jest moim zdaniem przeciętny. Dziś ludzie spoza miasta mogą przyciągnąć tylko rzeczy nieprzeciętne, naj, Elblążanie naprawę maja pomysły na basen, ale czy ktoś ich o nie zapytał?
odpowiedz oceń post 9 2 zgłoś do moderacji
2017-05-16 15:21 55%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Marco
To są SUKCESY PO , wszystko zniszczyć (basen, pomosty w Smoczej Dolinie, Prom w Kępkach, amfiteatr, zakłady mięsne) a co jedynie zbudowali w Elblągu to system pobierania opłat za parking pod szpitalem na ul. Królewieckiej !
odpowiedz oceń post 6 5 zgłoś do moderacji
2017-05-16 19:54 44%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez xyz
Nieudacznik Nowaczyk zamknął basen a obecny ..... nie ma pomysłu i czeka - na co mu Olsztyn pozwoli.
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2017-05-16 22:02 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez nimfa
Wspaniały basen???!!! Brudna woda, a w niej pływające śmieci i szczury; na dnie szkła po rozbijanych butelkach. Ohyda
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2017-05-17 09:43 67%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez wodniak
Droga Nimfo (wodna). Pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę. Mówisz prawdopodobnie o ostatnich latach funkcjonowania tego obiektu. Nie pamiętasz, lub ze względu na wiek nie możesz pamiętać jak było wcześniej. Owszem, woda nigdy nie była kryształowa, ale myślisz, że w Bałtyku jest bardzo czysta woda? :) Poza tym przejrzystość wody nie świadczy o jej czystości chemicznej. W wodzie może być mnóstwo chemii, a może być ona przy tym bardzo przejrzysta. I najważniejsza sprawa. Można sprawić, że woda w tym basenie będzie na naprawdę przyzwoitym poziomie. Wystarczy zadbać o odpowiednią kontrolę osób odwiedzających to miejsce oraz wprowadzić odpowiednie systemy filtracyjne. Wszystko jest dzisiaj do zrealizowania. Koszty sprzętowe tego typu zaawansowanych urządzeń na przestrzeni ostatnich 20 lat poleciały w dół, a to ze względu na Chińczyków :)
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
basen miejski
2017-05-21 09:46 33%
7

basen miejski

odpowiedziano ponad rok temu przez RATOWNIK II

Mieszkam w pobliżu basenu , często bywałem po pracy wykąpać się - coś wspaniałego,jednak zastanawiało mnię dlaczego miasto nie pobiera nawet symbolicznej opłaty.To nie od 2012 -wyłączono basen od czsu zaprzestania pobierania opłat . Uciekano od odpowidzialności . Basen umierał powoli , Inspekcja   Ochrony Środowiska na zgłoszoną uwagę  , że z kumieli wydobywa się smród fekaliów szefowa skwitowała , że basen napełniany jest właśnie z kumieli i jak może być śmierdząca woda ?  Nikt tego nie kontrolował . Stąd takie smutne zakończenie śmierdzącej sprawy . WSTYD  wszyscy , wszysko mieli w d...e . Wszędzie to rozpowiadałem . Centralny Elbląski Psi Park  w miejscu brodzika i wypoczynku matek z dzićmi o czy my rozmawiamy ? Od pewnego czasu przestałem się angażować w sprawy społeczne!   


odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-05-21 12:58 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez nauczyciel
Niestety jest sporo prawdy w tym co Pan napisał.... Zastanawia mnie dlaczego basen był traktowany po macoszemu. Przecież to taka perełka, zaraz obok Bażantarni i Starego Miasta.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-05-22 22:28 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Zbyszek
Kawałek pięknego życia minął na tym basenie. Te czasy nie wrócą. Młodzi, współczuję im.To był kontakt z człowiekiem, piękne dziewczyny, woda, słońce, przenośne radia, placki, zimne piwko i ta atmosfera. Eh, brak słów. Płakać się chce.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-09-13 15:51 0%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Małgosia
Poznałam swojego męża na tym basenie - był ratownikiem zresztą wspaniałym. Popieram ten wpis atmosfera z tamtych lat jest nie do powtórzenia, dlatego tak duży jest wewnętrzny żal. Życie miało kolor i smak.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.